مزایای شرکت داروسازی مجتمع ویتامین ب پورآبت گستر

کمپلکس ویتامین B


مجموعه ویتامین B حاوی ویتامین B8 است که در بافتهای مختلف بدن وجود دارد و جزء بسیاری از آنزیم ها است که در متابولیسم بسیاری از غذاها نقش دارند و هرگونه کمبود در یکی از آنها می تواند مشکلات زیادی را برای انسان ایجاد کند. این مقاله مزایای ویتامین B کمپلکس را در افراد مختلف شرح می دهد.

مزایای ویتامین B کمپلکس

تندرستی بانوان

ویتامین های گروه ب به ویژه برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم هستند. این ویتامین ها به رشد جنین کمک می کنند و همچنین خطر سقط جنین را کاهش می دهند. برای زنان باردار ، ویتامین B ممکن است سطح انرژی را افزایش دهد ، حالت تهوع را کاهش داده و خطر بیماری های دستگاه گوارش را کاهش دهد.

سلامت مردان

تصور می شود ویتامین B باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. ممکن است به مردان در ایجاد عضله و افزایش قدرت کمک کند.

پیشگیری از سردرد

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین های گروه B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 می توانند از میگرن جلوگیری کنند. محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 می تواند با ایجاد اختلال در عملکرد میتوکندری ، که در سطح سلولی رخ می دهد ، از میگرن جلوگیری کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 نقش مهمی در ایجاد افسردگی و اضطراب دارد. یک مطالعه گزارش داد که میزان افسردگی یا اضطراب در شرکت کنندگان دارای سطح B12 پایین تری نسبت به افراد کنترل شده بود. متاآنالیزها نشان داده اند که ویتامین B می تواند در برخی موارد به درمان افسردگی کمک کند. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B برای هفته ها تا سالها می تواند خطر عود بیماری را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک در هند نشان داد که کمبود B9 و B12 با افسردگی و اضطراب ارتباط دارد.

روی پوست می سوزد

ویتامین B ممکن است به التیام سلول های مرده پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که این ویتامین ها در صورت استفاده روی پوست به بهبود زخم ها کمک می کند. منبع دیگری معتقد است که B12 بهبود زخم را در بیماران دیابتی بهبود می بخشد. ویتامین B12 ممکن است برای درمان زخم های پوستی مفید باشد که به آن زخم های دهانی نیز گفته می شود. مطالعات دوسوکور نشان می دهد که پماد B12 بهتر از دارونما درد را تسکین می دهد.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل B6 و کلسیم علائم PMS را بهبود می بخشد. بررسی های سیستماتیک و متاآنالیزها نیز نشان داده است که ویتامین B6 در کنترل علائم جسمی و روانی PMS مفید است.

آشنا شوید: کپسول Health Brest Complex B

تداخلات دارویی

در بیشتر موارد ، ویتامین B با سایر داروها تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها می توانند خطر کمبود ویتامین B را افزایش دهند. داروهای ضد فشار خون و داروهای شیمی درمانی می توانند سطح B1 فرد را کاهش دهند. آنتی بیوتیک هایی که برای درمان صرع استفاده می شوند می توانند سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهند. داروهایی که سل را درمان می کنند می توانند سطح B3 و B6 را کاهش دهند. برخی از داروهای سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروهای زخم می توانند سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی آنتی بیوتیک ها و داروها برای زخم ، دیابت یا بیماری زخم معده ممکن است سطح B12 را کاهش دهند.

کدام غذاها حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها سرشار از ویتامین B هستند و افراد برای مصرف هر هشت مورد از این هشت ویتامین به انواع غذاها نیاز دارند. محصولات حیوانی منبع اصلی ویتامین B هستند ، بنابراین افرادی که رژیم غذایی محدودی دارند باید اقدامات لازم را برای اطمینان از دریافت کافی هر ویتامین از منابع مختلف انجام دهند. برخی از بهترین منابع ویتامین B عبارتند از گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، لوبیا ، غلات ، محصولات لبنی ، نان و غلات کامل و قارچ.

آیا به مکمل پیچیده ویتامین B نیاز دارید؟

رژیم غذایی بهترین راه برای دریافت این ویتامین ها است. اگر رژیم غذایی شما ویتامین B زیادی ندارد ، می توانید مکمل مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B

بعید است که افراد ویتامین B زیادی از رژیم غذایی خود دریافت کنند. این به این دلیل است که ویتامین های کمپلکس B محلول در آب هستند. یعنی در بدن ذخیره نمی شوند و روزانه از طریق ادرار دفع می شوند.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *