نخست وزیر رفت و وزیر مخبر می آید؟ پایگاه خبری و تحلیلی افق


فروزان آصف نخعی: پس از فروکش کردن پیامدهای جدایی عبدالملک از پاستور، موضوع انتخاب وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موضوع گمانه زنی در میان فعالان سیاسی تبدیل شد.

از ابتدای تشکیل هیات وزیران گفته می شد که اعضای هیات وزیران توسط نخست وزیر انتخاب می شوند یا اینکه رئیس جمهور اولیه با تشکیل دولت ائتلافی موافقت کرده و بخشی از انتخاب وزرا را با نظر دیگران انجام داده است. اما پاسخ دقیقی برای این سوال هرگز مشخص نشده است، اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اعضای کابینه مانند وزرای ارشاد (محمدمهدی اسماعیلی)، سمت (رضا فاطمی امین) و کار (حجت الله عبدالمالکی) ، مورد توجه ویژه قرار گرفته اند. و حمایت رئیس جمهور

در این بین مسئولیت هدایت تیم اقتصادی هیات وزیران به معاون اول رئیس جمهور سپرده شد و هر از چند گاهی اخبار غیر رسمی از اختلاف مخبر و عبدالمالکی منتشر و یا شنیده می شد. این خبر تا جایی پیش رفت که برخی گمانه زنی ها علاوه بر اذعان به سهل انگاری فاحش و اشتباهات اداری عبدالمالکی، حاکی از تاثیر این جنجال ها بر خداحافظی وزیر کار از هیات وزیران بود. سخنگوی دولت در پاسخ به این گمانه زنی گسترده گفت: من از آقای عبدالمالکی نپرسیدم که چرا استعفا داد، اما به عنوان شاهد عینی تفاوتی بین عبدالمالک و مخبر ندیدم، توضیحی که نتوانست. البته. اقناع مومنان در نقش معاون اول و اقناع وزیر کار در هیات وزیران به ویژه اینکه محمدهادی زاهدی فافا، سرپرست وزیر پیشنهادی برای وزارت کار، معاون اول رئیس جمهور در امور اقتصادی بود. هماهنگی و کنترل و همین کافی بود که گمانه زنی ها را از بین ببرد، مخبر را تشویق کرد که وزیری همسو با خود در مأموریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین کند. بنابراین دور از انتظار نیست که او تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدفش انجام دهد. این کار آسانی نیست و موانع جدی بر سر راه آن وجود دارد، از جمله نامزدهایی مانند حمیدرضا حاجی بابایی نماینده فعلی مجلس، مهرداد بذرباش رئیس فعلی دیوان محاسبات کشور و … از جناح او اکنون گزینه ها جانشین عبدالمالکی هستند.

نکته این است که احتمال ارتقاء زاهدی واوا از رئیس جمهور به وزیر یا سپردن پست نخست وزیری به گزینه دیگری موضوع اصلی نیست زیرا هدف نهایی مخبر این است که وزیر کار بعدی را با او به عنوان “رهبر” هماهنگ کند. تیم اقتصادی شواهد حاکی از آن است که معاون اول رئیس جمهور به دلیل وظایف و رسالتی که دارد، اختلاف نظر در تیم اقتصادی را بر نمی تابد.

در مستندترین نمونه، زمانی که محسن رضایی پاییز گذشته اعلام کرد که به زودی حمایت مضاعف خواهد کرد، رئیسی به طعنه رضایی گفت که هیچ تصمیم یا اظهارنظری خارج از ساختاری که او ایجاد کرده است وجود ندارد تا اعتبار داشته باشد. محسن رضایی پس از آن اتفاق عملا کنار رفت و می توان گفت هیچ اعلام تعهدی نکرد. رضایی که در یک مورد نادر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری وارد کابینه شد و از مسئولین مهم «معاون اقتصادی رئیس جمهور» بود، طی نامه ای با امضای محمد مخبر از صف کمیسیون اقتصادی دولت کنار گذاشته شد. ، معاون اول. رئیس جمهور .. تا زمانی که پیام به حاشیه رانده شدن وی در تیم اقتصادی دولت به اطلاع اعضای هیات وزیران و افکار عمومی رسید.

نخست وزیر رفته و وزیر مخبر می آید

محمد مخبر به مدت چهارده سال مسئولیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را بر عهده داشت و حضور ایشان در ریاست هیات وزیران به این معنا بود که ایشان مسئولیت یکی از اصلی ترین عرصه های حیاتی کشور یعنی حوزه اقتصادی را بر عهده خواهند داشت. این برخلاف تصوری بود که معتقد بودند ساختار تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی متشکل از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و نیز قدرت های اقتصادی آستان قدس رضوی است. اما در ابتدا این گمانه زنی وجود داشت که فرهاد رهبر، مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی، هدایت این تیم اقتصادی را در زمان تصدی این نهاد ابراهیم رئیسی بر عهده خواهد داشت. وی در سال ۱۳۹۶ در جریان انتخابات ریاست جمهوری مسئولیت تمرکز اقتصادی ستاد ابراهیم رئیسی را بر عهده داشت. ردا فاطمی امین وزیر صمت و آخرین سمت وی ​​قائم مقامی آستان قدس رضوی بود.

در ابتدا اخبار حاکی از مخالفت محمد مخبر با تیم اقتصادی فرهاد رهبر بود. این مخالفت تا جایی پیش رفت که حتی نام فرهاد رهبر نیز از لیست دولت ابراهیم رئیسی خارج شد. در این میان یک هماهنگی اساسی با مخبر منجر به تغییرات دیگری در کابینه شد که نادرست و قابل قبول است. محسن رضایی پس از آن اتفاق عملا کنار رفت و می توان گفت هیچ اعلام تعهدی نکرد. رضایی که در یک مورد نادر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری وارد کابینه شد و از مسئولین مهم «معاون اقتصادی رئیس جمهور» بود، طی نامه ای با امضای محمد مخبر از صف کمیسیون اقتصادی دولت کنار گذاشته شد. ، معاون اول. رئیس جمهور .. تا زمانی که پیام به حاشیه رانده شدن وی در تیم اقتصادی دولت به اطلاع اعضای هیات وزیران و افکار عمومی رسید.

استعفای رضایی به معنای افزایش تسلط افشاگران در تشکیل تیم اصلی اقتصادی دولت و استعفای عبدالمالکی بود، با قرائت (صحیح یا نادرست) نارضایتی معاون اول از عملکرد وی در این تغییر، یعنی هیات وزیران تاثیرگذار بود تا اینکه برکناری مؤثر وزیر، جایگاه رئیس جمهور را در میان اعضاء کابینه و افکار عمومی تثبیت کرد و اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا انتخاب وزیر کار جدید با این ذهنیت پیش خواهد رفت یا نزدیکان. برای یک کارآگاه ارشد میدانی به “ریورند” رها می شود.