نشست «مادران آلونک» در شهر رشت برگزار شد


ملاقات با مادران کارمندان

به گزارش ایکنا از گیلان، نشست «مادران کتاب» به همت بنیاد جهاد نشر واحد گیلان با حضور بون نیکویی نویسنده و شاعر و مینو امیرجانی ناشر و نویسنده به مناسبت این روز برگزار شد. هفته کتاب و کتابخوانی با هدف تجلیل از مادران نویسنده و معرفی آثار آنان.. دیروز ۲۹ آبان ماه در سالن اجتماعات حوزه هنری فرمانداری رشت برگزار شد.

سامیه قربان پور معاون دفتر بانوان و خانواده استان گیلان در این نشست اظهار داشت: در حوزه زنان و خانواده ستاد حمایتی خانواده و جوانان جمعیت داریم که سهم زیادی از بار را بر عهده دارد. از خانواده خانواده بر دوش مادران است بنابراین آگاهی مادران می تواند تاثیر زیادی بر خانواده و به خصوص فرزندان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مادران کتاب از جمله مادران پیشرو هستند، افزود: مادران به ویژه مادران کتاب در عرصه های مختلف علمی، ادبی و فرهنگی مورد حمایت قرار می گیرند زیرا به پویایی جامعه به ویژه خانواده کمک می کنند.

گورانپور گفت: کتاب، دانش و اطلاعات منابع معتبری هستند که می توانند روزنه امیدی به سوی دانش و آگاهی باشند. مطمئناً مادران روشن بین می توانند منابع قابل اعتمادی برای انتقال وقایع بدون تعصب یا جانبداری باشند. یکی از مهمترین وظایف مادران امید بخشی به فرزندان است و مادران باید با تبیین حقایق و رویدادها به فرزندان خود در انتخاب راه صحیح کمک کنند و در راه رسیدن به زندگی اسلامی گام بردارند.

بونی نیکویی نویسنده و شاعر در این نشست گفت: مطالعه کتاب و مطالعه آن یا هر نوع کسب دانش به ویژه از مسیر حروف با وجود فضای مجازی و بمباران اطلاعات همچنان ارزش و جایگاه خود را در دل مردم حفظ کرده است. کسانی که فکر می کنند می نشینند

وی با بیان اینکه کتاب یا مجلات ادبی منسوخ و منسوخ نمی شوند، بلکه به انسان کمک می کنند تا به شعور برسند و استخوان های خود را زیر چرخ ظلم له نکنند، تصریح کرد: کتاب خواندن نمی تواند فقط یک سرگرمی باشد، خواندن کتاب خوب غنی است. در اطلاع رسانی و در واقع برای متفکران باعث ایجاد آرامش و اعتماد به نفس و پرهیز از رنج با دانشی که به وجود آمده است.

نیکویی با بیان اینکه فردی که اهل مطالعه است بیشتر وقت خود را در صف کتاب های تاثیرگذار، سینما و تئاتر می گذراند، ادامه داد: چه مادری دوست ندارد در این مسیر روشن آگاهی و گسترش دایره لغات در کنار فرزندش باشد! مطالعه کتاب کودک در سبک زندگی و آداب برخورد با مردم تاثیر دارد.

این شاعر و نویسنده با اشاره به اینکه اهل مطالعه و اعجاب است، گفت: کتاب خواندن همیشه رمز و راز و شگفتی و راز است، آدمی که فکر می کند و کتاب می خواند خیلی روشن باز می شود. . دریچه ای روی او که باعث می شود وارد دنیای دیگری شود، مهارت های بیشتری نسبت به افرادی که کتاب نمی خوانند به دست آورد و به تحلیلی متفاوت از زندگی برسد.

وی بیان کرد: فردی که بیشتر مطالعه می کند پیچیدگی ها و زیبایی های زندگی را درک می کند و وارد لایه های پایین زندگی می شود و در روابط با مردم کمتر در معرض خطر قرار می گیرد.

مینو امیرجانی از ناشران عمومی گیلان در ادامه این نشست اظهار داشت: مادران قلم، مادران دانشی هستند که مسیر روشنی را برای بهبود زندگی خود و فرزندان نشان می دهند. اگر مادران در خانه با کتاب آشنا باشند، حتما به کودکان کتابخوانی آموزش خواهند داد. نوشتن، ویرایش و خواندن از برنامه‌های همیشگی خانه ماست که می‌توان آن را در اشتیاق کودکان به مطالعه مشاهده کرد.

وی در خصوص توجه و تمرکز به زبان مادری افزود: برای حفظ و احیای زبان مادری با توجه به اینکه من و همسرم اصالتاً تالشی هستیم ابتدا در خانه به زبان تالشی صحبت می کنیم و فرزندان بیشتر با مادر مواجه می شوند. زبان. که قطعا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. علاوه بر این در حوزه کاری نیز با وسواس در حال ویرایش و انتشار آثار تالشی هستیم و تلاش می کنیم آثار فاخری را از خانه تلاش در کتابفروشی های گیلان تهیه کنیم.

امیرجانی خطاب به مادران توصیه کرد: همانطور که مادران برای تغذیه فرزندان خود از روش های بسیاری استفاده می کنند، با هدف تربیت نسلی آشنا به کتابخوانی نیز از همین ترفندها استفاده کنند.

انتهای نامه