نقش والدین در حفظ سلامت روان داوطلبان کنکور


جواد عینی پور، روانشناس تربیتی

جواد عینی پور، روانشناس تربیتی در گفت وگو با ایکنا از گیلان، با اشاره به برگزاری کنکور سراسری و لزوم حمایت روانی از داوطلبان، گفت: داوطلبان کنکور معمولاً زمان زیادی را صرف مطالعه و مطالعه می کنند. به نوعی دچار خستگی ذهنی می شوند و پس از قبولی در امتحان بهتر است برای حفظ نشاط و شادابی سلامت روان خود کمی استراحت کنند و به فعالیت های فکری و شناختی شدید نپردازند. همچنین برنامه های تفریحی، بازی، سفر، بازدید از اماکن تاریخی مذهبی و … را می توان مفید دانست.

وی در پاسخ به این سوال که خانواده بدون توجه به نتیجه کنکور چه نقشی در حفظ آرامش و سلامت روان فرزندان دارد، گفت: احساس حمایت از سوی خانواده فارغ از هر نتیجه ای که در کنکور به دست می آید، خانواده ها چه نقشی دارند. نقش مهمی در عزت نفس و خودکارآمدی داوطلبان دارد. می توانند فرزندان خود را به گونه ای راهنمایی کنند که بر اساس واقعیت ها تصمیم بگیرند و با توجه به شرایط موجود، امکانات موجود و شرایطی که در کنکور برای آنها در نظر گرفته شده است، انتخاب رشته کنند.

این روانشناس تربیتی با بیان اینکه دستیابی به اهداف صرفاً به دنبال راه حل موجود نیست، اذعان داشت: برای رسیدن به اهداف می توان راهکارهای بسیاری ارائه کرد. تصور کنید رتبه داوطلب برای قبولی در دوره های روزانه کارشناسی پایین باشد، می تواند با انتخاب همان رشته در نوبت دوم پیام نور یا غیرانتفاعی به هدف خود برسد و در مرحله بعد یعنی کارشناسی ارشد اقدامات جبرانی را با تاثیرگذاری بیشتری دنبال کند.

آئینی بوئر با اشاره به حساسیت ها و توقعات والدین از فرزندان افزود: توقع بیش از حد والدین از فرزندان خود در سطح کلی استرس و اضطراب موثر است و باعث از دست دادن تدریجی اعتماد به نفس آنها می شود. بنابراین توصیه می شود حقایق فرزند خود را در نظر بگیرید و بر اساس همین واقعیت ها، مسیر شغلی و تحصیلی او را هدایت کنید.

این روانشناس تربیتی یادآور می شود: البته باید در نظر داشت که نقش توجیه و تفسیر بسیار مهم است. بنابراین می توان به جای بیان صرف انتظارات و مطالبه برآورده شدن آنها، انگیزه و پشتکار دانش آموز را برای رسیدن به اهداف با توجه به توانایی خود هدایت کرد.

انتهای پیام