نوع رژیم غذایی برای کاهش وزن


بهترین درمان برای اضافه وزن و چاقی درمانی است که شامل اصلاح رژیم غذایی است. تغییرات در فعالیت بدنی و رفتار درمانی همزمان برای دستیابی به یک کاهش وزن موفق و سالم و همچنین حفظ وزن کاهش یافته ، نکاتی را باید در نظر گرفت. هدف اول این است که 5 تا 7 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهید. به طور کلی برنامه های رژیم غذایی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • رژیم کم انرژی (1500-1200 کیلو کالری در روز).
  • رژیم غذایی بسیار کم انرژی (کمتر از 800 کیلو کالری در روز).
  • جایگزین های غذایی
  • غذاهایی که حاوی درشت مغذی های مختلف هستند

رژیم کم انرژی: رایج ترین نوع رژیم غذایی کاهش وزن است. آنها معمولاً با انرژی منفی 1000-500 کیلوکالری در روز و معمولاً 1800-800 کیلوکالری (55 درصد کربوهیدرات ، 30 درصد چربی و حدود 15 درصد پروتئین) طراحی شده اند. 400 تا 500 گرم در هفته کاهش دهید. از منظر تغذیه یک رژیم غذایی سالم باید بتواند نیاز بدن به ریز مغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی را برآورده کند. علاوه بر تأمین درشت مغذی هایی مانند پروتئین ، کربوهیدرات و اسیدهای چرب

رژیم غذایی بسیار کم انرژی: این رژیم ها کمتر از 800 کیلوکالری در روز دارند.معمولاً این رژیم شامل 100-70 گرم پروتئین ، 80 گرم کربوهیدرات و 15 گرم چربی در روز است .لازم به ذکر است که این گروه غذایی باید تحت نظارت دقیق انجام شود. متخصص تغذیه و باید حداکثر 3 تا 6 ماه یا 12 تا 16 هفته تنظیم شود.

رژیم غذایی که ترکیبی از غذاهای کم کالری و ایزو کالری است: این روزه داری متناوب است.[1] همچنین هر روز تماس گرفته می شود بین رژیم های بسیار کم کالری (25 درصد از نیازهای تخمینی انرژی فرد) که معمولاً کمتر از 800 کیلوکالری در روز است) و غذاهایی با کالری ایزو (معادل نیازهای تقریبی انرژی شخص) این برنامه شامل استقامت بیشتری می شود. حفظ توده عضلانی و کاهش خطر کاهش وزن در مقایسه با رژیم بسیار کم انرژی در برخی از بیماران.

جایگزین های غذایی: یکی از راههای کنترل اندازه وعده غذایی این است که به جای وعده های اصلی از وعده های غذایی بسته بندی شده استفاده کنید. این روش در کاهش وزن بسیار مثر است. هم در مرحله کاهش وزن و هم در مرحله تثبیت وزن زیرا میزان کالری و ترکیبات دریافتی را به طور دقیق کنترل می کند.

غذاهایی که حاوی درشت مغذی های مختلف هستند: این نوع رژیم معمولاً 1000-500 کیلوکالری انرژی منفی در روز دارد. اینها شامل غذاهای کم چرب ، کم پروتئین ، پروتئین بالا و شاخص گلیسمی پایین است. در میان تمام غذاهای این گروه “رژیم های کم کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پایین و افزایش پروتئین” در حفظ کاهش وزن م effectiveثرتر است. طرفداران رژیم های کم کربوهیدرات معتقدند که یکی از دلایل افزایش چاقی استفاده از رژیم های کم چرب و پر کربوهیدرات است. البته این بستگی به نوع کربوهیدرات های مصرفی دارد.

شایان ذکر است که هیچ یک از روشهای فوق برتر نیست. در طراحی غذا باید به نیازها و اولویت های فرد و حتی تیپ شخصیتی او توجه شود.

  • شدت چاقی: هرچه شدت چاقی و عوارض ناشی از آن بیشتر باشد ، خطر بیشتر است. هرچه محدودیت انرژی در رژیم غذایی شدیدتر شود.
  • علائم بالینی برای کاهش وزن (به عنوان مثال ، نارسایی تنفسی و بیماری های قلبی عروقی).
  • تلاش های مکرر برای کاهش وزن در گذشته: رژیم متعادل تر و میزان کاهش وزن کمتر است. هرچه بیشتر نیاز باشد
  • تغذیه فعلی
  • وضعیت روانی – اجتماعی فرد: احتمال وجود اختلال خوردن روانی – اجتماعی باید در فرد بررسی شود.

[1]

روزهای روزه را عوض کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *