هنر واقعی روح را پاک می کند


سعید امکانی نقاش در گفت وگو با ایکنا، این هنرمند را آیینه مردم توصیف کرد و گفت: نقاشی می تواند یک ذهنیت یا یک رویداد را بر روی بوم یا یک سطح به تصویر بکشد. هنرمند رویاهای مردم را نقاشی می کند. نقاشی هنری قدرتمند است و نقاشان به واسطه قدرت این هنر توانسته اند در طول زندگی بشر مفاهیم مفهومی و مذهبی را به انسان بیاموزند.

وی افزود: هنر وسیله تهذیب، تعالی و اعتلای روان انسان می شود و همچنان آثار اجتماعی، اخلاقی، تربیتی و تربیتی و… خواهد داشت. هنر کپی کردن جوهر طبیعت و هر چیزی است که در طبیعت وجود دارد.

این نقاش تاکید کرد: هنر نقاشی بیان احساسات و عواطف انسان و آگاهی او از زندگی و هستی است. برای من، نقاشی فقط به تصویر کشیدن مسائل اجتماعی (واقع بینانه) نیست. گاهی نقاش اعتراض خود را فقط رنگی نشان می دهد. رنگ شاید قوی ترین ابزاری باشد که یک هنرمند می تواند از آن برای به تصویر کشیدن احساسات قلب استفاده کند.

وی ادامه داد: اگرچه رنگ برای طراحی خوب لازم نیست، اما می تواند احساسات را در بیننده برانگیزد. هنرمند باید متعهد به مسائل محیطی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی باشد. بیشتر معنا و مفهوم را در کارهایم دنبال می کنم، اما این کافی نیست و تکنیک اجرا برایم مهم است.

این نقاش با بیان اینکه هنر باید پلی برای رستگاری باشد گفت: هنر رابط بین بودن و تفکر است. جایی که انسان برای به دست آوردن رستگاری به تپه های آگاهی صعود می کند. با این حال، سفیدی پس‌زمینه، دریچه‌ای شفاف را نشان می‌دهد که از طریق آن، انسان پس از لایه‌برداری دوباره دچار دگرگونی می‌شود و وجود آن، کنتراست جهان را در پرسپکتیو کهکشان کیهان متعادل می‌کند.

وی در پایان درباره نحوه پرداختن به مسائل دینی و اخلاقی در هنر توضیح داد: پرداختن به چنین موضوعاتی نباید سرراست و شعاری باشد، بلکه می توان به این موضوعات در قالب های دیگری پرداخت.

انتهای پیام