وبلاگ نخبگان قرآنی. تصمیم اجرا نشده


قرآنبه گزارش ایکنا از قم، برگزیدگان المپیادهای علمی و کنکور همیشه به عنوان نخبگان کشور معرفی و تجلیل می شوند چرا که مسیر سخت و ناهموار کنکور غول پیکر را پشت سر گذاشتند، اما علما و اساتید علوم قرآنی سر و کار دارند. با دین و سبک زندگی و زندگی مردم، خودشان را در این راه خرج کردند، آنها را نمی بینند.

هر دو گروه تحصیلکرده خدمات ارزنده ای به کشور خود ارائه کردند، اما یک گروه در دستورالعمل بنیاد ملی نخبگان تعریف مشخص و واحدی دارند که سال هاست اجرا می شود، هرچند در نحوه اجرا و حمایت از آن جای بحث و مناقشه وجود دارد. نخبگان علمی، اما شناسایی، ارائه و حمایت از نخبگان قرآنی تا رسیدن به مرحله اجرا از چارچوب مصوبات جلسات مکرر اما بی نتیجه مدیران خارج نشده است.

ناظر نخبگان قرآنی کشور مشخص نیست

غلامرضا شاهمیه اصفهانی، استاد و داور بین المللی قرآن کریم وی در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایکنا از قم اظهار داشت: مبنای الگوبرداری از علاقه مندان و مبتدیان در رشته روخوانی قرآن و حفظ آن از نخبگان این رشته را نمی توان انکار کرد، به عنوان مثال بسیاری از افراد. . قاریان برجسته کشورمان در ابتدای تلاوت عبدالباسط به عنوان یکی از نخبگان این عرصه به تقلید از آنان می پرداختند.

وی افزود: هرکسی که جذب قرآن کریم شد و در این زمینه صاحب سبک شد، در ابتدا یکی از شاخص های این حوزه را برای خود الگو انتخاب کرد و این روند بیانگر نخبه گرایی جامعه ما است.

شاهمیه با بیان اینکه تکریم ممتازان و نخبگان باعث تقویت و ایجاد انگیزه در جوانان به ویژه در زمینه روخوانی و حفظ قرآن کریم می شود، گفت: نخبه گرایی و تکریم نخبگان نه تنها در حوزه روخوانی قرآن بلکه در سایر حوزه ها نیز مغفول مانده است. زمینه های. علم در این سال‌ها تحقیق در قرآن کریم به دست مؤلف قانونی خود نرسید و نخبگان علمی در این زمینه هیچ توجهی به آن نداشتند.

وی گفت: هرکس کار خاص و خارق العاده ای انجام دهد که دیگران از عهده آن بر نمی آیند از نخبگان است و این امر حتی در زمینه آموزش قرآن کریم نیز صدق می کند و می توان آموزش روخوانی قرآن کریم یا روخوانی آن را ابداع کرد. . به شیوه ای نو و جدید.. باید مورد توجه قرار گیرد.

غلامرضا شاهمیه اصفهانی، استاد و داور بین المللی قرآن کریم

داور بین المللی مسابقات قرآن کریم تصریح کرد: فعالیت های قرآنی در زمینه آموزش، روخوانی و حفظ قرآن کریم و همچنین شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم باید انجام شود. به شیوه ای منسجم و منظم بررسی و نظارت می شود. شناسایی و کشف استعدادهای برتر اما متأسفانه ناظران نخبگان قرآنی در کشور ما ناشناخته هستند و متولی ندارند.

وی بیان کرد: اگر قاریان و حافظان با حضور در مسابقات بین المللی قرآن کریم پرچم کشورمان باشند، در صورت عدم تجلیل شایسته، طبیعی است که دیگران از حضور در این مجامع بین المللی منصرف شوند. .

شاهمیه تصریح کرد: حتی اگر رتبه ای هم کسب نکنند باید به پرچمداران کشورمان در مسابقات بین المللی قرآن و جایگاه آنها نگاه ویژه ای داشت به عنوان مثال تلاوت مسعود نوری در مسابقات قرآن مالزی فوق العاده و نامناسب بود. اینکه عده‌ای به آنها احترام نمی‌گذارند و هرکس برای تقویت انگیزه و روحیه خودباوری در بین نخبگان قرآنی کاری انجام نمی‌دهد، آنها را مأیوس و طرد نکند.

این پیشکسوت قرآنی گفت: برخی از قاریان قرآن که تلاوت های خوب و دلنشینی گرفتند، به دلیل بی توجهی و بی توجهی مسئولان، زمینه کاری خود را تغییر دادند و وارد عرصه موسیقی شدند، زیرا در این زمینه علاقه و توجه شد. شانس خیلی بیشتر از اینهاست.

شاهمیه با یادآوری ویژگی های نخبه گرایی و الگوپذیری در جامعه ما گفت: یکی از انگیزه های حافظ ممتاز در آغاز کار و تأسیس مؤسسات قرآنی فراوان در کشورمان، موفقیت استاد برهزگر در مسابقات بین المللی بود. عربستان سعودی که بیش از ۳۰ سال دوام آورد و تنها یک بار اتفاق افتاد، در حالی که علاقه به نخبگان در این حوزه باید ادامه داشته باشد و متوقف نشود.

وی با بیان اینکه ضرورت نخبه گرایی و تکریم آنها قابل انکار نیست، تصریح کرد: با احترام و حمایت از نخبگان قرآنی می توان آموزش قرآن را به کل جامعه گسترش داد و متاسفانه در این سال ها نخبگان در این حوزه مظلوم واقع شد، اگرچه در مواردی حمایت وجود دارد، اما در مقایسه با نخبگان در حوزه های علمی و فنی بسیار ناچیز بوده است.

داور بین المللی قرآن کریم گفت: از آنجایی که حوزه امور قرآنی تا دهه گذشته متولی مشخصی نداشت و موازی کاری آن توسط دستگاه های دولتی انجام می شد، مسئولیت حمایت و تکریم از نخبگان این حوزه بر عهده گرفت. در محدوده وظایف هیچ ارگانی به وضوح تعریف نشده است.

از آنجایی که عدم قدردانی و کوچک شمردن قرآن پژوهان و نخبگان جامعه بازتولید نحوه برخورد دولتمردان با این قشر فرهیخته است و شروع بی توجهی به شیوخ قرآنی ناشی از عدم اجرای مصوبات است. توسط مقامات ذیربط از این رو بر آن شدیم تا از اقدامات مسئولین مربوطه در چند سال گذشته در رابطه با جذب، شناسایی و تکریم نخبگان قرآنی مطلع شویم.

نظام نخبگان قرآنی سالهاست که رها شده است

در این رابطه، محمدحسین ظریفیان، رئیس بنیاد نخبگان استان قم وی در گفت وگو با ایکنا از قم، اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان از یک دهه پیش وارد موضوع نخبگان قرآنی شد و با آیین نامه ای در این زمینه موافقت کرد و این آیین نامه سال هاست که اجرا می شود و بر اساس آن نخبگان قرآنی در مصر هر شهرستان شناسایی و مورد تقدیر قرار گرفت و این روند تا سال ۹۳ ادامه داشت.

محمدحسین ظریفیان، رئیس بنیاد نخبگان استان قم

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیمات بنیاد ملی نخبگان در سال ۹۳ فعالیت برخی از رشته های نخبگان از جمله نخبگان قرآنی و هنری متوقف شد، افزود: سیاست جدید بنیاد نخبگان در سال جدید این است. تا ابتدا حوزه نخبگان خارج از نخبگان دانشگاهی و دانشگاهی تعریف شود.

ظریفیان با اشاره به سیاست جدید نهاد نخبگان ملی در دولت سیزدهم گفت: امیدواریم در سیاست جدید این نهاد آیین نامه داخلی نخبگان قرآنی که سال ها رها شده و اجرا نشده است، اجرایی شود. پس از بررسی و اصلاحات برای شناخت، حمایت و تکریم نخبگان قرآنی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: استانداری قم از حضور شخصیت ها و اساتید قرآنی بهره می برد و در صورت آغاز به کار سازمان نخبگان قرآنی از مرکز، تکریم و تجلیل از این اساتید را در دستور کار قرار خواهیم داد.

رئیس نهاد نخبگان استان قم گفت: درخواست بررسی سامانه های نخبگان قرآنی از سوی ما در استان برای رئیس جدید این نهاد ارسال شد که نظر مثبتی به این موضوع داشتند.

چه بر سر دستگاه های نخبگان قرآنی آمد

به گفته منصور انبیا، مدیرکل برنامه ریزی فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در دولت دوازدهم، در هشتاد و پنجمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور که در شهریورماه ۱۳۹۵ برگزار شد، تشریح فهرست قرآنی نخبگان بدین شرح بود: «ابتدا در سال ۱۳۸۷ فهرستی با عنوان شناسایی و حمایت از افراد حائز رتبه در مسابقات قرآن تهیه شد، سپس در سال ۹۲ فهرستی برای شناسایی و حمایت از برگزیدگان فعالیت های قرآنی و سازمان نخبگان قرآنی در سال ۹۶ تهیه شد. همچنین سامانه ای برای تقدیر و حمایت از برگزیدگان قرآنی بود.

شواهد حاکی از آن است که در طول این سال ها چندین بار این آیین نامه تصویب شد، اما ضوابط به حالت تعلیق درآمد، هرچند به گفته انبیا: «در سال ۹۲ قوانین و مقررات تصویب شد، اما چندان اجرا نشد، این قوانین تا سال ۹۴ اصلاح شد. تغییرات اساسی و بسیاری از بندهای آن تغییر یافته است.در ژوئن ۲۰۱۴ آیین نامه ای که در سال ۲۰۱۶ لازم الاجرا بود تصویب شد و دستورالعمل مربوطه در جولای ۲۰۱۵ تهیه شد.

در همان سال ۱۹۹۶، انبیا، مدیرکل برنامه ریزی فرهنگی بنیاد ملی نخبگان طی مصاحبه ای با خبرگزاری عراق تأیید کرد که «به دلیل نقص در این سیستم، ادامه پیدا نکرد و اجرایی نشد. “

ضمناً در سال ۱۳۹۱ تغییراتی در عنوان و محتوای آیین نامه فوق ایجاد شد و راهنمای سبک نیز برای آنها نوشته شد و در این راستا تعدادی از نخبگان قرآنی برای استفاده از امکانات ارائه شده اقدام کردند. این افراد ۱۵۳ نفر بودند، از این افراد یکسری تسهیلات دریافت کردند، اما از آنجایی که مسئولان آن زمان در مورد سبک آیین نامه سال ۹۲ بحث می کردند، این آیین نامه هم متوقف شد. در سال ۹۵ آیین نامه قبلی دستخوش تغییرات چشمگیری شد و آیین نامه نسل سوم به تصویب کمیته دائمی و هیئت امنای بنیاد رسید.

انبیا در ادامه این گفت و گو از اعطای تسهیلات بنیاد نخبگان به دو گروه استعدادهای درخشان و قرآن پژوهان خبر داد و گفت: قرار است از بین متقاضیان، حدود ۴۰ استعداد و ۱۰ قرآن پژوه انتخاب شوند. فایل ها را در سال ۲۰۱۶ ارسال کرده اند.

روشن و بدیهی است که احکام نخبگان قرآنی در سالهای اخیر آنچنان که شایسته این قشر فرهیخته است اجرا نشده است و از مرور «آنچه گذشت.» کاری جز پشیمانی از آنچه بر جا مانده است انجام ندهید. در میدان، این خواسته باید توجیه شود و قرآن من در دولت جدید کشور را با جدیت پیگیری کرد.

تمرکز رئیس جمهور بر توسعه حلقه نخبگان است

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در سیزدهمین جلسه هیات امنای بنیاد ملی نخبگان که پس از ۱۱ سال در ۱۱ شهریورماه سال جاری برگزار شد، بر لزوم فراگیرتر شدن حلقه نخبگان تاکید کرد و گفت: نخبگان از طریق المپیادهای علمی و کنکور یکی از راه های جذب نخبگان است. بنیاد ملی نخبگان باید سازوکارهای دیگری طراحی کند تا نخبگان در دانشگاه‌ها، اتاق‌های فکر، حوزه‌ها، انجمن‌های علمی، سازمان‌ها و سایر حوزه‌ها شناسایی و حمایت شوند.

رئیسی ادامه داد: باید سازوکاری طراحی شود که نهادهای مختلف به ویژه سازمان های مردم نهاد بتوانند بهترین استعدادها و افراد نخبه را در اختیار بنیاد ملی نخبگان قرار دهند.

اگرچه رئیس جمهور در سخنان خود اشاره خاصی به شناخت و افتخار نخبگان قرآنی نکرد، اما با تأکید بر «توسعه حلقه نخبگان»، شناخت، کشف، حمایت و در نهایت افتخار آفرینی نخبگان قرآنی است. باید انتظار داشت اساتید در این بخش قرار خواهند گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه احکام نخبگان قرآنی سال هاست اجرا نمی شود و توسط مسئولان مکتوب نمی شود، انتظار می رود دولت جدید قوانین مربوطه را تا زمان صدور احکام بررسی و تدوین کند. نخبگان قرآنی پس از سال ها تعلیق می شوند.

گزارش به روز شده نعیم فرد

انتهای پیام