ویژگی های فردی سبک زندگی قرآنی


سبک زندگی قرآنی

فاطمه عبادی، مشاور املاک قزوین در گفت وگو با ایکنا از قزوین، در پاسخ به این سوال که سبک زندگی در دنیای فردی از دیدگاه قرآن کریم چگونه باید باشد؟ همچنین دارای ویژگی های خانوادگی و اجتماعی خواهد بود زیرا این ویژگی های اخلاقی و رفتاری فردی ما است که در جامعه ظاهر می شود و خود را نشان می دهد.

وی افزود: بسیاری از آداب و اخلاق دستورات اخلاقی در قرآن کریم به این دلیل است که ما خودمان را در بستر فردی می سازیم و در اجتماع ظاهر می شویم، مثلاً حسن نیت یا صبر اموری است که باید انجام شود. به شخصه پرداخته شود.» دستاوردهای زندگی فردی در خانواده و جامعه نمایان می شود. فراموش نکنیم که اساس این اخلاق در بعد فردی و فردی زندگی ما نهفته است، بنابراین اصول راهنمای اخلاقی متعلق به این حوزه است.

مشاور حوزه علمیه قزوین بیان کرد: یکی از ویژگی های فردی زندگی قرآنی بحث تقوا است، در زندگی باید بدانیم چه چیزی حلال است و چه چیزی غیر و باید در انجام وظایف محتاط باشیم و از آنها پرهیز کنیم. حرام ها اگر در زندگی تقوا هست پس همه ادب در تقوا است پس سعی می کنیم صفات نیکو را در خود ایجاد کنیم تا مقدمه ای برای انجام حرام نباشد.

وی ادامه داد: «تقوا» اولین نکته ای است که قرآن در زندگی فردی به آن اشاره می کند و ما باید تقوا را در نظر بگیریم و در هر زمینه ای در سطح فردی و اجتماعی به آن رسیدگی کنیم و نمی رویم. فراتر از تقوا در هر جنبه ای از زندگی

عبادی تصریح کرد: نکته دوم این است که فکر کنیم قرآن به این امر اکیدا سفارش کرده است، پس باید کارها را با فکر و عقل انجام دهیم، زیرا خداوند انجام کارها را از جو، شهوات، احساسات و عواطف مذموم کرده است. نزدیک به ۳۰۰ آیه از قرآن کریم ما را به تفکر، تعقل و یادآوری تشویق می کند.

وی ادامه داد: خداوند مدام آیات را مطرح و بیان می کند، فکر نمی کنید؟ در آیه ۴۰ سوره زمر آمده است که عذاب با ذلت و ذلت و درد ابدی (جهنم) کی خواهد بود؟ خداوند تصدیق کرده است که ما تمام قرآن را در اختیار شما قرار داده ایم تا به آن فکر کنید و این مایه ی دلگرمی برای تفکر در قرآن است و وقتی به این حد رسید نباید آب را در امور کوچک هدر دهیم. زندگی

عبادی ادامه داد: باید از دانش و تجربیات خود و دیگران استفاده کنیم تا به این نتیجه درست برسیم که این همان تفکر است، تفکر باعث تربیت ذهن می شود تا نگران چیزهای کوچک نباشیم و بر اساس استدلال تصمیم گیری کنیم. و استدلال

مشاور حوزه علمیه قزوین تصریح کرد: «تلاش» یکی از ویژگی ها و ویژگی های سبک زندگی قرآنی است که در قرآن به آن اشاره و تأکید شده است و حدود ۴۰۰ آیه در مورد تلاش، تلاش، شغل و مفاهیمی از این دست وجود دارد. .

وی خاطرنشان کرد: در آیه ۶۹ سوره عنکبوت آمده است: و کسانی که در راه ما جهاد کنند قطعاً آنها را به راه خود هدایت می کنیم و خداوند همیشه با صالحان است. همانطور که در آیه ۱۹ سوره اسراء آمده است: و هر کس سرای آخرت را بجوید و در آن تلاش کند در حالی که مؤمن است، اینها اعمالشان است. [از سوی خدا] ثواب خواهد داشت.»

عبادی اضافه کرد: در آیه ۳۹ سوره نجم آمده است: و انّ الرجال إلا نتیجه السعوه؛ چنانکه در آیه ۳۸ سوره مدثر آمده است: «هر نفسی به آنچه انجام داده است بستگی دارد». همه این آیات بیانگر این است که در زندگی نباید ساکن باشیم و منتظر باشیم، از بیرون اتفاقی می افتد، قرآن به ما دستور داده است که تلاش کنیم، اگر راحت باشیم مرداب می شویم، اما اگر موجی حرکت کنیم، آن وقت رشد و تعالی رخ می دهد، ما باید در همه زمینه های علمی، اقتصادی و مادی برای رشد تلاش کنیم، فقط نمی توانیم بگوییم که باید قلبمان پاک باشد، بلکه باید کارهای خوبی هم باشد تا رشد و تعالی پیدا کنیم. باید با اعتقاد خالصانه به کار و تلاش همراه باشد.

و مشاور حوزوی قزوین در پایان یادآور شد: در بحث آخرت باید ایمان و عمل نیک در کنار هم باشد لذا در همه ابعاد زندگی تلاش شده است. اگر هدف ما آخرت است پس باید تلاشمان را روی زندگی پس از مرگ متمرکز کنیم.

انتهای پیام