و اینجا در موکب جوانان قمر بنی هاشم، میزبانی تا آخرین اربینی تمام نمی شود.


رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیربه روایت ایکنا از همدان، اینجا بوی عشق، بوی بهشت، بوی عباس، بوی حسین (علیه السلام)، اینجا چقدر دعا به استجابت نزدیک است، اینجا عشق خود را آشکار می کند. نشانه خیسی چشم ها و اشک های جان باختگان بر صورت هر بنده مؤمنی.

این خود کربلایی است. داستان او. حکایت دلشکستگی از حرم و غم رها شدن، اما خادمی زائران حرم ثواب و پاکی آن کمتر از دیدن ضریح و بوسیدن آن نیست، در این موکب فقط جاذبه عشق را می بینی که باعث می شود تو مشتاق رفتن، بسیار وفادار چون از دنیا و زمان رها شده ای و آرزو می کنی ای کاش خادم این موکب بودی.

در موکب سوملیه عشق، خادمان روزها بر آتش عشق امام حسین (علیه السلام) و علمای کربلا می ایستند و چای عشق می نوشند و لبخند زائران رضایت خاطر آنان است. . خستگی. در اینجا یک داستان عشق ناگفتنی است که در هیچ جای دیگری ندیده اید.

زائران الحرام یار خسته از سفر و مشتاق زیارت حرم حسین (ع) و چه افتخاری نصیبشان شد و وقتی می روند جای خود را اینجا خالی می کنند اما میزبانان در این موکب توقف می کنند. این موکب و موکب همچنان تا آخرین روزهای این زائر هستند و به صورت عمودی خدمت می کنند.

چشمانشان مملو از شادی و حسرت است، خیلی دوست داشتند زائر حسین (ع) باشند اما برای میزبانی از زائران حسینی (ع) ماندند و مسئول این موکب مصطفی حیدری است. که چندین سال تجربه پذیرایی از زائران اربعین را در این موکب داشت. جوان ۳۷ ساله ای که کار سازندگی می کند می گوید همه چیز را فدای حسین (علیه السلام) کردم، همه او را دوست دارند و خانواده و همه اقوامش در این موکب به عنوان زائر خدمت می کنند.

این افتخار نصیب ما شده که در موکب میهمان باشیم و در این راه عشق به عنوان خادمی کوچک قلمی به عشق حسین (ع) بنویسیم تا ما نیز جزو خادمان این موکب باشیم.

مصطفی حیدری که به گفته خودش نه مسئول، بلکه خادم موکب جوانان قمر بنی هاشم توشگز در گفت و گو با خبرنگار ایکنا از شهر همدان، با اشاره به اینکه روستای طغاز یکی از روستاهای واقع در شهرستان همدان است، گفت: بخش مرکزی در ۶ کیلومتری شهر ملیر با مومنان انقلابی و عاشق برای شهدا و ۳۴ شهید والامقام و نامدار تقدیم انقلاب اسلامی کرد و گفت: امسال موکب جوانان قمر بنی هاشم فعال است. برای پنجمین سال و با همت و همکاری بسیاری از جوانان این روستا در سال ۱۳۷۶ راه اندازی شد و هم اکنون خیل عظیمی از خادمان زائران ابوعبد در این موکب خدمت می کنند.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

مسئول موکب نوجوانان قمر بنی هاشم روستای توشگز مالیر به فعالیت های این راهپیمایی در سال های قبل از کرونا پرداخت و گفت: این موکب در سال های گذشته روزانه از ۳ تا ۴ هزار نفر خدمات رسانی می کرد.

وی به تعطیلی این موکب به مدت دو سال در ایام کرونا اشاره کرد و افزود: این خدمات به دلیل غیبت زائران اربعین در سایر مناطق بوده و در مدت دو سال تعطیلی کرونا، خدمات رسانی این موکب در مسیر بود. ارائه بسته های معیشتی به خانواده های نیازمند و تامین لوازم خانگی به تعدادی از خانواده های نیازمند، هزینه ترک اعتیاد برای چند جوان گرفتار در دام اعتیاد و…

حیدری تصریح کرد: این موکب از هشتم شهرفر و پیش از موکب های دیگر در شهرستان مالیر برگزار شده است و ۵۰ خادم شامل ۳۰ زن و ۲۰ مرد به صورت شبانه روزی به زائران خدمات رسانی می کنند.

هیچ زائری نباید خسته و گرسنه اینجا را ترک کند

حیدری با اشاره به اینکه شعار این موکب «زائر خسته و گرسنه از اینجا خارج نشود» است، تصریح کرد: ما کمیت را بر کیفیت ترجیح می دهیم و دوست داریم هر زائری که به کربلا می رود با خاطره ای خوش از این موکب عازم شود. این یک فرهنگ می شود که روستاییان زائران را به منازل خود دعوت کنند تا زائران تمام امکانات مورد نیاز خود را داشته باشند.

وی بیان کرد: اینجا همه کارها از دل است و هرکس در اینجا خدمت می کند از جان و دل می گذرد و متاهلین در این موکب به همراه خانواده به زائران خدمت می کنند.

مسئول موکب جوانان قمر بنی هاشم روستای توشگز گفت: کسانی که در اینجا خدمت می کنند با نهایت تلاش کمک می کنند، اینجا هیچکس برای ریا و چشم و هم چشمی و پرکردن دهان کار نمی کند، اخلاص اینجا کار می کند و بس. آی تی.

وی با بیان اینکه روزانه ۴ تا ۵ هزار پرس غذای سرد و گرم در اینجا بین زائران توزیع می شود، افزود: با صبحانه، ناهار، شام و میان وعده علاوه بر اسکان موقت در موکب حسینیه روستای توشگز از زائران پذیرایی می کنیم. برای زائران

حیدری با بیان اینکه تمام هزینه های این موکب از محل مردم و اجراها و بیشتر از خادمان موکب است، افزود: اکثر خادمانی که در اینجا خدمات ارائه می دهند، اجاره نشین هستند اما به محض شروع موکب، کار و زندگی خود را متوقف می کنند. خدمت به زائران امام حسین علیه السلام بر همه چیز.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

وی توضیح داد: اینجا هیچکس به کسی دستور نمی دهد و هرکس از این موکب رد می شود می گوید که مسئول موکب است، همه می گویند اینجا همه خادم هستند و هیچکس مسئول نیست. زیبایی موکب این است که بچه ها خالصانه کار می کنند و همه در حین کار گریه می کنند و در واقع همه چیز را با امام حسین (علیه السلام) معامله می کنند و هیچکس به نفع خود کار نمی کند.

حیدری افزود: در این موکب از جمله خدماتی که به زائران اباعبدالله حسین (علیه السلام) ارائه می شود، تعمیر خودرو، پارکینگ، اسکان زائران، استحمام، خدمات بهداشتی و خیاطی، واکس کفش و سایر نیازهای زائران است.

وی با بیان اینکه یک بار کربلا را زیارت کرده است، گفت: از نه سالگی امام حسین (علیه السلام) را مداحی می کنم و ایشان این شعر را می گفت: «من از کودکی خادم تو بودم، خادم علی بودم. کوچکتر و بزرگتر.

وی افزود: ای کاش الان کربلا بودم و هر وقت زائران به کربلا می روند با خود می گویم روسیه سزاوار حج نیست. به عشق امام حسین (علیه السلام) اینجا خادمم، خستگی از تنم می رود، دلم برای کربلاست و امیدوارم روزی دوباره آنجا باشم.

خدمت به امام حسین (علیه السلام) بزرگترین نعمت زندگی من است

مسئول موکب جوانان قمر بنی هاشم اهل روستای توشگز به برکت خادمی در منزل امام حسین (علیه السلام) در زمان حیات خود اشاره کرد و افزود: یک بار در میانه راه. در دو طرف جاده خاموش کردم و داشتم رانندگی می کردم، نمی دانم چه شد. اما با زمزمه یا ابوالفضل (علیه السلام) و توسل به درب این خانه خدمتی وصف ناپذیر دیدم و اینکه این امتیاز را به من دادند تا امروز در کنار خانواده خادم باشم. اینکه بتوانم با پولی که دارم کرایه خانه ام را بپردازم برایم کافی است، این نعمت است و راضی هستم به رضای خدا.

روزی که این موکب آرام باشد، خادمان می شکند

وی افزود: انتظار ندارم آنقدر پول داشته باشم که در دنیا غرق شدم و خدای ناکرده غرورم را از بین ببرند، اما اگر داشتم تمام سرمایه ام را در راه خدا خرج می کردم. امام.” حسین (علیه السلام) و بزرگترین آرزو و دعای من عاقبت به خیری است. روزی که گفتند مرز بسته است، غمگین شدم و روزی که این موکب بسته شد همه خادمان غمگین و غمگین بودند.

نصیر سلطان محمدی نیز یکی از حاضران است و تقریباً سنش از بقیه حضار بیشتر است و در گوشه ای کنار موکب عمودی ایستاده و تعارف می کند. بالاخره اینجا همه چیز فرق می کند، طعم دیگری دارد، چای لذیذ با طعم لیموی تازه را با رنگ و لعابی که بوی عطر حسین علیه السلام می دهد، برای ما در فنجان می ریزد و شیرین می کند. با عطر یک قاشق شکر تا از طعم این چای در هر کجای دنیا که آن را پیدا نمی کنید لذت ببریم.

گفت تو سزاوار زیارت حسین (علیه السلام) هستی، گفت: من اینجا هستم، اینجا مملو از ارواح عاشقان حسین (ع) است، من اینجا نفس می کشم و می خواهم. با عشق به زائران خدمت کنیم. و با تمام وجودم

و این غلام حسینی با بیان اینکه این کار را دوست دارم اضافه کرد: تمام لذت زندگی من در این اربعین. اینجا و چه افتخار و سعادتی بزرگتر از این میزبانی از این زائران است.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

علی الحلی یکی از حاضران در موکب است که به همراه همسر، ۹ فرزند و تمامی دختران و نوه های پسرانش در این موکب به زائران حسینی (ع) خدمت می کنند. عصبانیتش فوران می کند، اشک هایش به هنگام مرگش روی گونه های چروکیده اش می غلتد و از روی ریش جو گندمی اش می لغزد، با خشمی در سینه اش که نمی دانم چه بگویم، اما هر چه باشد. این است که به سرورش حسین علیه السلام ابراز محبت می کند.

این خادم حسینی یک کلمه هم نمی گوید، اشک هایش کلمه ای پنهان است، کفش های ما را جفت می کند و سرش را به سوی آسمان بلند می کند و می گوید: خدایا در قیامت با کلاس باش، من با کفش ازدواج می کنم. اینها زائر بودند، تو نظاره می کنی، خدایا اینها همه سخنان استاد بزرگوار حاضر است.

آشپزخانه ای پر از بوی آبگوشت برزنت

آن طرف در آشپزخانه موکب است، به راهنمایی آقای حیدری وارد آشپزخانه می شویم، همه خانم ها از پیر و جوان با روی باز و چهره های خندان پذیرای ما هستند.

هرکسی مشغول کاری است، یکی ظرف ها را می شویید و دیگری پیاز داغ را به هم می زند تا نسوزد، بوی خورش قیمه، بوی لیمو و در قابلمه دیگر برنج عدس رنگی تمام حواس شما را پر می کند و باعث می شود. بنشین و قیمه امام حسین را بخور.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

فاطمه ابهالی ۶۷ ساله با دو خانم دیگر سرآشپز اینجاست و با بیان اینکه از هشتم شهرفر ۲۴ ساعته کار می کند، گفت: همه خانواده با عروس و نوه هایش اینجا هستند تا خدمت به زائران امام حسین علیه السلام.

خادم حسینی با بیان اینکه سه بار کربلا را زیارت کردم، گفت: دوست دارم دوباره به کربلا برگردم، اما اینجا هم کربلاست و خدمت این زائران برکاتی ناگفتنی دارد و علو درجات امام حسین را نصیبم شد. ، درود بر او. ) چندین بار در زندگی ام آن را دیده ام.

وی با اشاره به اینکه سلامتی و دل شاد بهترین نعمت زندگی است، گفت: به محض اینکه زائران را می بینیم و با چهره ای شاد از اینجا می رویم تمام خستگی ما برطرف می شود.

سکینه حیدری که ۱۴ شبانه روز در اینجا با سایر خادمان کار می کند نیز به ایکنا گفت: من اینجا به عشق امام حسین (ع) با این بانوان عاشق حسین (ع) کار می کنم، بارها به کربلا مشرف شده ام. می خواستم کربلا باشم، اما گفتم بهتر است امسال اینجا باشم و در این آشپزخانه برای بازدیدکنندگان غذا بپزم.

گفت: اینجا همه جور غذا داریم، از املت گرفته تا آبگوشت و سوپ سبزی، عدس پلو… می تواند.

خدمات موکب وصف ناپذیر است

یک بانوی مشهدی که از مشهد الرضا (علیه السلام) عازم این سفر مقدس شده و یکی از زائرانی است که به همراه همسر و دخترش در این موکب توقف کرده است، گفت: خودروی آنها در این جاده خراب شده است. گفت: همسرم مخدر است و آفتاب برای او خوب است. نه، ما اینجا در این موکب توقف کردیم، حاضران در این موکب ما را رسوا کردند و حالا ماشین را برای تعمیر به تعمیرگاه بردند، آنقدر به ما محبت کردند که نمی توان گفت، خانه خود را برای آسایش و آرامش به ما دادند و مهمان نوازی.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

آرزوی من این است که از سربازان یمام زمان (علیه السلام) باشم.

در ابتدای راه در کنار ورودی موکب که ده ها گلدان رنگارنگ و زیبا چیده شده است گرفتار بوی اسفندی شدم که کودکی روی زغال های سرخ می ریزد.محمد ابراهیم غضنفری ۱۲ ساله یکی است. از کوچکترین خادمان این موکب است و امسال برای اولین بار در کنار پدرش است. و برادرش در این موکب مشغول خدمت است، گفت: سه بار به کربلا رفتم و امسال می خواستم در موکب خدمت کنم و اینجا هستم و هر کاری از دستم بر بیاید انجام می دهم.

رژه جوانان روستای قمر بنی هاشم توشگز مالیر

این غلام جوان بزرگترین آرزوی خود را ظهور امام زمان (عج) عنوان کرد و تصریح کرد: از امام حسین (علیه السلام) می خواهم که در راه و مکتب حسینی و سربازی کمکم کند. از امام زمان (علیه السلام).

چه زود لحظات با خادمان حسین علیه السلام برایم می گذرد، وقتی می خواهم از موکب خارج شوم یکی از خادمان می گوید با تمام امکانات از آب و چای گرفته تا غذا پذیرای زائران هستیم. حکایت این عشق همچنان پابرجاست و تا اربعین دیگر این میزبانی تمام نمی شود تا حسین علیه السلام و اربعین متصل به نام او باشد.

این شادی، این شادی این عشق وصف ناپذیر تمام نمی شود. اربعین امسال هم تمام می شود، اما سفر عشق می ماند و عشق حسین (علیه السلام) در رگ و خونش جاری است. شیعیان عزیز.

گزارش از فاطمه رحمتی

انتهای پیام