پروتئین VS ناقص: تفاوت چیست؟

پروتئین VS ناقص: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک ماده مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به تغذیه بدن ما با بسیاری از عملکردهای مهم از جمله کمک می کند رشد ماهیچه ها، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و ، روبرو شوید با وجود گزینه های بی پایان برای میله های پر از پروتئین ، نشاسته و تنقلات ، کمبود پروتئین در چشم نیست. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ نه کاملا! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی در رژیم غذایی خود ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مطالب مرتبط: 6 نشانه که نشان می دهد پروتئین کافی مصرف نمی کنید

صداقت در مقابل پروتئین ناقص

پروتئین های ناقص و ناقص بر اساس آمینواسیدهای خاص خود (پروتئین های سازنده) طبقه بندی می شوند. هر زمان که از رژیم غذایی سرشار از پروتئین استفاده می کنید ، پروتئین به آمینو اسیدها تجزیه می شود و بعداً برای عملکردهای حیاتی مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، تسهیل متابولیسم و ​​ترویج سایر فرایندها مورد استفاده قرار می گیرد.

20 اسید آمینه مختلف برای ساخت پروتئین در بدن وجود دارد. در حالی که برخی از اسیدهای آمینه توسط بدن (اسیدهای آمینه غیر ضروری) ساخته می شوند ، برخی (آمینو اسیدهای ضروری) باید از طریق غذا جذب شوند.

اما کدام غذاها آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آگاهی از رژیم های پروتئینی کامل و ناقص و چگونگی تأثیر این دو منبع پروتئین بر رژیم غذایی خود ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین کامل چیست؟

بنابراین پروتئین کامل چیست؟ پروتئین کامل ، همچنین به عنوان پروتئین کامل شناخته می شود ، منبع مواد مغذی است که حاوی هر دو اسید آمینه ضروری برای ساخت پروتئین است. برای درک این موضوع ، به آمینو اسیدهای موقت بازگردید. از 20 آمینو اسید ذکر شده ، 9 مورد توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 صفحه ای در نظر بگیرید. بدن از یازده قسمت (اسیدهای آمینه ضروری) تشکیل شده است ، فقط باید نه قسمت از دست رفته (آمینو اسیدهای ضروری) را به طور کامل پیدا کند! بنابراین ، منبعی از پروتئین که حاوی نه نه از نه اسید آمینه ضروری است ، یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود.

مطابق با بهداشت هارواردغذاهای حیوانی حاوی نه و نه اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بeef ، صطیور ، fish ، eggs ، جهیس ، ماولین.

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی کمبود پروتئین دارند ، برخی از آنها حاوی نه یا نه آمینو اسید ضروری هستند و می توان آنها را به عنوان منبع کامل پروتئین نیز در نظر گرفت.

غذاهای مبتنی بر این گیاهان عبارتند از: سuinoa ، sسویا ، حقرص emp.

پروتئین ناقص چیست؟

وقتی صحبت از پروتئین ناقص می شود ، پروتئین ناقص فاقد یک یا چند آمینو اسید ضروری است یا حاوی مقادیر بسیار کمی از آمینو اسیدهای ضروری است.

همانطور که اکثر پروتئین های مبتنی بر پروتئین منبع کامل پروتئین هستند ، اکثر پروتئین های گیاهی نیز پروتئین های ناقص هستند. با این کار ، پروتئین ناقص گیاهی می تواند در بدن گنجانده شود! از خوردن غذاهای گیاهی نترسید – تا زمانی که نه اسید آمینه در یک ظرف هستند ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای ساخت پروتئین کامل را تامین کنید.

برخی از منابع پروتئین ناقص عبارتند از: vبرنج ، لبه عنوان مثال ، nuts ، sED ، W.سوراخ های دانه.

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی بسیار مهم است. از رشد بافت تا عملکرد سیستم ایمنی تا جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش های مهم زیادی در بدن ایفا می کنند. اما لازم نیست آنچه را که می خورید ثبت کنید و بر روی هر دانه رژیم غذایی خود نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که تمام نه اسید آمینه خود را دریافت می کنید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از دریافت همه اسیدهای آمینه انجام دهید ، خوردن غذاهای متنوع است. غذای بسیار مقویبه البته ، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مصرف پروتئین کافی به اطمینان از برآوردن نیازهای شما کمک می کند. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات مکمل های پروتئینی نیز نامیده می شوند) نیازهای آمینواسیدهای ضروری را برای انتخاب کامل پروتئین برآورده کنید.

ترکیب غلات کامل ، حبوبات و / یا دانه ها در حبوبات یک ترکیب پروتئینی رایج برای تکمیل پروتئین از منابع پروتئین ناقص است.

برخی از نمونه های مخلوط کامل پروتئین گیاهی عبارتند از:

  • لوبیا لوبیا و برنج
  • لوبیا و موند
  • نان گندم کامل و کره بادام زمینی

برای برآوردن نیاز آمینو اسید خود از منبع مناسب پروتئین استفاده کنید

گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی شما برای حمایت از هیدراتاسیون طبیعی بدن بسیار مهم است. اما دریافت پروتئین کافی تنها چیزی نیست که باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان از خوردن همه نه اسید آمینه از هر 9 کلید سلامت کلی شما نیز است! اگر به طور منظم گوشت ، شیر ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، پروتئین کافی دریافت می کنید ، بنابراین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما از رژیم غذایی شما تامین می شود. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات به شما در برآوردن نیازهای آمینو اسید نیز کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راهی برای تأمین نیازهای پروتئینی و آمینو اسیدی شما آسان است. وقتی واقعاً روی این مأموریت تمرکز کنید ، می توانید تعیین کنید که در کوتاه ترین زمان به چه غذاهایی نیاز دارید تا بدن خود را دوباره پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *