چرا جشنواره تلاوت گردهمایی در شرمهل و بختیاری برگزار نمی شود؟


داود جعفری دبیر ستاد تلاوت روز ملی مجلس

جشنواره ملی تلاوت مجلس از چند سال پیش با همت جمعی از اعضای هیئت قرآن مجلس صاحب الزمان تهران در سطح جلسات قرآن تهران آغاز شد و به تدریج در سراسر کشور گسترش یافت. کشور. این جشنواره امسال وارد هفدهمین سال خود شده و از دهم شهرفرار تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ به مدت شش ماه در مقاطع مختلف شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می شود تا در نهایت قاری برتر شود. برای جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۱ هجری قمری از دیدگاه مردم در دو جزء خواهران و برادران بهترین قاریان قرآن در سال ۱۴۰۱ شمسی و بهترین حفظ کل قرآن در سال ۱۴۰۱ از نظر هنری. از نظر، باید شناسایی و ارائه شود. امسال دومین دوره بخش بین المللی جشنواره با عنوان «جمبور قاره ای» در همین بازه زمانی برگزار می شود.

در جشنواره امسال بانوان به عنوان فینالیست به صورت حضوری می خوانند و مانند آقایان ارزیابی مخاطب برای آنها در نظر گرفته شده است. در بخش ترتیل، آلبوم بیان و حی ۲ با تلاوت هشت نفر از برگزیدگان رشته ترتیل شیعه، هفت نفر از علمای منتخب و اهل سنت تولید شد و در پایان مراسم تلاوت دهه فجر در محل برگزاری مراسم رونمایی خواهد شد. همزمان با تلاوت فجر ده روز سحر.

مهم ترین ویژگی این جشنواره آتش، داوطلبانه و مردمی بودن آن است که از دل جلسات قرآنی و با تکیه بر تلاش اساتید و فعالان قرآنی نشأت گرفته و در سایه عمیقی پیگیری شد. به سخنان قرآن نگاه کنید. مقام معظم رهبری و تلاش ایشان برای تحقق مطالبات قرآنی ایشان امروز وسعت این محفل مردمی قرآنی در سراسر کشور چشمگیر و چشمگیر بود و در عرصه بین المللی نیز فراگیرتر خواهد شد.

شهرمال و بختیاری یکی از چهار استان کشور است که هیچ یک از جلسات جشنواره تلاوت مجلس را برگزار نکرد و پیگیری های خبرنگار خبرگزاری از مسئولان نهادهای معتمد و برخی شخصیت های قرآنی حاکی از بی اطلاعی آنها از این موضوع بود. . این موضوع. برای اطلاع از چرایی برگزار نشدن جشنواره ملی تلاوت مجلس در فرمانداری و همچنین اطلاع از سازوکار اجرایی در فرمانداری ها گفتگویی با دبیر جشنواره انجام شد که با هم می خوانیم.

تشکیل ستاد مردمی جشنواره در ۲۷ فرمانداری

داود جعفری دبیر ستاد تلاوت روز ملی مجلس و در گفت و گو با خبرنگار اینا، شهرمحال و بختیاری، با اشاره به اینکه این جشنواره کار صددرصد مردم است، گفت: هیچ یک از موسسات قرآنی در این مراسم شرکت نمی کنند و از این رو انتظاری از رسانه و اجرا وجود ندارد. در استان ها از آنها. با توجه به استقبال مردم از این رویداد طبیعی است که عده ای از بدنه مردم یک استان یا شهرستان برای ما اعلام آمادگی کنند تا هماهنگی های بعدی توسط دبیرخانه کل در تهران انجام شود. جشنواره در آن شهرستان یا شهرستان

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از شهرستان های شهرحال و بختیاری برای اجرای جشنواره قرائت مجلس اعلام آمادگی نکردند، افزود: در حال حاضر ستاد مرکزی و پایگاه های مردمی برای اجرای این جشنواره در ۲۷ فرمانداری ایجاد شده است، اما استانداری چهارگانه که شهر محل، بختیاری، سمنان، کردستان و ایلام هستند، هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند. اما از این استان ها قرآنی هایی هستند که به صورت مستقل آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده و مورد ارزیابی قرار می دهند.

استقبال از داوطلبان اجرای جشنواره در استان

وی خودداری استان از پذیرش این رویداد ملی را نشان از فقدان جسارت و حس کار قرآنی دانست و تصریح کرد: هنوز هیچ قرآنی در این استان ها وجود ندارد که تلاش کند و ستاد برگزاری جشنواره را در خود تشکیل دهد. شهرستان و ورد سایر افراد را برای همکاری با هیئت ها در راستای اقدامات اجرایی و اجرایی گرد هم می آورد. پیگیری های خبرنگار ایکنا به استان شما حکایت از پیگیری اخبار این جشنواره و پیگیری اجرای آن دارد، حتما دیگران در آن استان که این جشنواره را دنبال می کنند، بنابراین اگر فردی از منطقه شما به ما مراجعه کند و ستاد تشکیل دهد، قطعا شاهد اجرای جشنواره خواهیم بود.

الجعفری با تاکید بر اینکه جلسات قرآنی مستمر و خوبی با اساتید برجسته در چهار استان مذکور برگزار نمی شود، خاطرنشان کرد: این نشان دهنده ضعف منطقه است و نشان می دهد که نهادهای قرآنی کشور برای ارتقای سطح قرآنی تلاش کرده اند. سطح این مناطق در جهان است. سال ها. شما انجام نمی

وی به فعالیت حدود پنج هزار مؤسسه قرآنی و چندین هزار مؤسسه قرآنی فعال در شهرها و روستاهای کشور اشاره کرد و گفت: سؤال اینجاست که سهم استان شما از این اعداد چقدر است و مؤسسات قرآنی فعال در این زمینه؟ استان خروجی مطلوبی ندارند، بنابراین وظیفه مردم نیز در چنین فضایی مشهود است و نباید انتظار شور و نشاط برای کار قرآنی داشت.

دبیر جشنواره تلاوت های هم اندیشی با تاکید بر اینکه نمی توان این و آن شخصیت قرآنی استان را مجبور به اجرای طرح در استان کرد، افزود: زیبایی و رحمت حلقه های عزاداری امام حسین (ع) است. (ص) در برپایی محرم و اربعین حسینی این است که مردم با حس خوبی که از ایمان و ایمانشان است، دسته های عزاداری تشکیل می دهند و این مجالس زیبا سرشار از انرژی معنوی است.

عدم علاقه و اشتیاق به کار قرآنی

و جعفری ادامه داد: به نظر می رسد برخی هنوز به نقش قرآن در زندگی اعتقادی ندارند و همین بی ایمانی باعث می شود که مردم به قرآن تکان نخورند همانطور که نهادهای قرآنی نمی توانند موثر واقع شوند. و هیچ شانسی وجود ندارد شخصیت های قرآنی موفق و برخوردهای خوب را پرورش دهیم و با نشاط شکل نگیریم.

و گفت: خبرگزاری ایکنا برخلاف سایر رسانه ها بیش از ۱۰۰۰ خبر از این جشنواره در تهران و سایر استان ها منتشر کرده است. .

جعفری در خصوص آخرین مورد از هفدهمین جشنواره تلاوت مجلس گفت: در حال حاضر مرحله شهرستانی جشنواره در تمامی فرمانداری ها به پایان رسیده است و در مرحله اجرای مرحله فرمانداری ها هستیم که تا ۲۲ آذرماه ادامه خواهد داشت. فاز ملی این طرح در اوایل دی ماه اجرا می شود.

دبیر جشنواره تلاوت مجلس شورای ملی گفت: این جشنواره هم اکنون در حدود ۳۰۰ شهر کشور در حال برگزاری است اما تعداد زیاد شرکت کنندگان برای ما ناشناخته است. در برخی استان‌ها از جمله استان‌های شمالی حاشیه دریای خزر، تعداد شرکت‌کنندگان به حدی است که استان‌ها در مرحله مقدماتی به دو بخش مرکزی، غربی و شرقی تقسیم می‌شوند و در این بخش‌ها، جلسات پارلمانی زیادی به ترتیب برگزار می‌شود. برای معرفی بهترین افراد در نهایت حدود ۱۰۴ نفر از سراسر کشور به تئاتر ملی خواهند رفت.

جعفری در خاتمه گفت: اساتید استان و قرآن پژوهان استان منتظرند که منتظر کسی نباشند بلکه خودشان پیشقدم شوند و با ما هماهنگ کنند تا جشنواره قرائت قرآنی برگزار شود. و از برپایی جشنواره قرآن کریم حمایت می کنیم.

انتهای نامه