کار خیر همراه با نیت الهی است


حجت‌الاسلام مهدی رزم‌آل، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان املچ.

به گزارش ایکنا از گیلان، حجت‌الاسلام مهدی رزم‌آل، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان املش، روز گذشته ۱۸ تیرماه در مراسمی که به مناسبت سالروز شهادت امام جواد (ع) برگزار شد، حضور یافت. وی در مسجدالحرام این شهر با بیان اینکه در دین مبین اسلام بر عقلانیت و تفکر تاکید شده است، گفت: در طلب حاجات و خواسته ها به جای بازگشت به دنیا، باید به خدای متعال رجوع کرد. و عصمت اهل بیت و طهارت آنها.

وی با اشاره به آیه ۱۳۶ سوره نسا گفت: در بخشی از این آیه شریفه آمده است ‌«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَى رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی أَنْزَلَ مِنْ قَبْلُ»، در این آیه دو بار واژه آمنوا با مفهومی متفاوت به‌کار او رفت. در استعمال اول به معنای باور شفاهی و در تکرار دوم به معنای ایمان قلبی، انجام دستورات الهی و عمل به آن است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آملیش با توجه به آیه ۱۹ سوره مبارکه طوبی خاطرنشان کرد: گروهی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نزدیک شدند و فرمودند: ایمان آوردیم و اعمال و دستورات دینی را انجام ندهید، پس آیه شریفه نازل شده است. شد که می‌فرماید «أَجَعَلْتُمْ سِقَایَهَ الْحَاجِّ وَعِمَارَهَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ کَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَجَاهَدَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ لَا یَسْتَوُونَ عِنْدَ اللَّه، آیا آب‌دادن به حاجیان، و آباد ساختن مسجد الحرام را، همانند (عمل) کسى قرار دادید که به خدا و روز بازسین أتى ایمان، و آیا جهاد در راه است؟! (این دو) نزد خدا یکی نیستند.

رزم طلبه با اشاره به اهمیت و جایگاه کار خیر گفت: اینکه خداوند متعال به جای کلمه حسنه از کلمه «سلامت» استفاده نکرده است، بیانگر عمق نگرش به این کار است. انسان در کار سالم، کار خیری را انجام می دهد که دارای نیات دنیوی و مادی است، اما کار خیر همراه با نیت الهی و تقرب به خداوند است که باعث می شود معنای عمیق و کامل تری پیدا کند.

انتهای پیام