کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام; علامت امینی را مخروبه در خدمت بعد / تعبیر خواب + فیلم


حجت الاسلام والمسلمین شیخ حیدر محمدعلی السهلانی، مدیر کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) نجف.

کتابخانه عمومی امام امیرالمومنین (علیه السلام) در نجفکتابخانه عمومی امام امیرالمومنین علیه السلام این کتاب شامل هزاران کتاب در علوم و معارف مختلف، به اضافه یک قرآن شریف به خط امام علی بن ابیطالب (علیه السلام) و هزاران نسخه خطی کمیاب است. این کتابخانه توسط عالم شیخ عبدالحسین امینی صاحب دانشنامه غدیر تأسیس شده است. این شامل بخش هایی از مخزن کتاب های چاپی، بخش نسخه های خطی، بخش اسناد، و بخش مجموعه های موزه است. مارک امینی هنگام پذیرش کتاب برای کتابخانه، هر کتابی را قبول نمی کرد. اگر کتاب خوبی از قبل در کتابخانه به کتابخانه اهدا شود، با اجازه اهداکننده، آن را می فروشد و کتاب دیگری برای کتابخانه می خرد. علامه امینی همواره مایل بوده است که با مراکز علمی مهم دنیا از جمله کتابخانه های مهم دنیا در ارتباط باشد و هر نسخه ای را که در کتابخانه عمومی امام علی (علیه السلام) نیست از سایر کتابخانه ها سفارش دهد و بدهد. در عوض آنها را کپی کنید. از این رو پس از تأسیس این کتابخانه با برخی از مجامع علمی، مؤلفان، ناشران و اساتید روزنامه نگاری از کشورهای مختلف ارتباط برقرار کرد و هدایایی بین کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام و کتابخانه های دیگر رد و بدل شد.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ حیدر محمد علی السهلانی، مدیر کتابخانه عمومی امام امیرالمومنین (علیه السلام) نجف اشرف در گفت و گو با خبرگزاری عراق (ایکنا) در این باره گفت: کتابخانه و مؤسس آن علامه امینی. وی که از عالمان و محققین نامی در حوزه امامت و ولایت بود، نگاهی گذرا به آثار این شخصیت بزرگ داشت و از اندیشمندان شیعه بود.

شیخ السهلانی گفت: کتابخانه عمومی امام امیرالمومنین (ع) که به کتابخانه علامه امینی نیز معروف است، کتابخانه ای تاریخی است که در استان نجف الاشرف و در کنار مرقد امیرالمومنین حضرت علی (ع) واقع شده است. (ص).

وی افزود: این کتابخانه توسط عالم شیخ عبدالحسین امینی تأسیس شده است. مؤلف کتاب الغدیر و الفقیه، عالم به روز، نسخ و از علمای برجسته شیعه در قرن چهاردهم هجری قمری در سال ۱۳۲۰ هجری قمری متولد و در سال ۱۳۹۰ هجری قمری (۱۹۰۰) وفات یافت. – ۱۹۷۰ میلادی).

به گفته السهلانی، علامه امینی پس از دومین هجرت خود از تبریز به نجف اشرف، به نیاز شهر مقدس نجف به کتابخانه ای عمومی پی برد که ضمن بررسی و مطالعه کتب مرجع، طلاب علوم دینی را از داخل و خارج عراق جذب کند.

مدیرکل کتابخانه عمومی امیرالمنین تأیید کرد: پیش از راه اندازی این کتابخانه، نبود کتابخانه عمومی در نجف شریف ترین مشکل طلاب علوم دینی این شهر بود. نجف اشرف مملو از کتابخانه های خصوصی علما و نویسندگان بود، اما کتابخانه های خصوصی بودند و علامه امینی این کتابخانه را افتتاح کرد. در ماه جمادی الاول سال ۱۳۷۳ هجری شمسی در نجف در محله الحویش (یکی از چهار محله بافت قدیمی شهر مقدس نجف) برپا شد. در سال ۱۳۷۶ هجری قمری (۱۹۳۵) در روز هجدهم ذی الحجه، روز غدیر خم که روز امیرالمؤمنین علی علیه السلام است، افتتاح شد و به همین دلیل است که می فرمایند. به نام این کتابخانه کتابخانه امام، امیرالمومنین.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ حیدر محمد علی السهلانی، مدیر کتابخانه عمومی امام، امیرالمؤمنین علیه السلام.

بیش از ۵ هزار نسخه خطی؛ گنجینه ای در کتابخانه امیرالمومنین علیه السلام

السهلانی ادامه داد: کتابخانه امیرالمومنین(ع) گنجینه هایی دارد که علامه امینی گردآوری کرده و بیش از پنج هزار نسخه خطی در آن موجود است که در این میان نسخه های شگفت انگیز و کمیاب قرآن کریم دیده می شود. همچنین نسخه ای منسوب به حضرت علی (علیه السلام) به خط شریف ایشان در این کتابخانه موجود است و مشتمل بر قسمتی از قرآن کریم است و مهر امام حسن (علیه السلام) بر آن ممهور است. صفحه آخر.

وی افزود: کتب احادیث، فقه و دارایی، کتب سیره و رجال، کتب علوم مختلف از جمله فلسفه و طبیعیات و سایر کتب علمی، گنجینه ای از نسخ خطی شگفت و کمیاب است که توسط شیخ علامه السخی گردآوری شده است. . طی دو سفر مهمی که انجام داد؛ ابتدا به هند سفر کرد و از کتابخانه های مختلف آن کشور دیدن کرد و از آنجا برای کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) کتاب خرید یا دریافت کرد.

نسخ خطی کتابخانه امیرالمومنین علیه السلام

او همچنین در سفر چهار ماهه خود به سوریه توانست ۴۵۰ نسخه خطی از میراث شیعه را در ۲۵۰ میکروفیلم فیلمبرداری کند و از کتابخانه الظهریه در دمشق بازدید کند و به نجف اشرف بیاورد و در آنجا به نسخه های خطی چاپی تبدیل شد.

محققان می توانند به نسخه های دیجیتال کتابخانه امیرالمومنین(ع) دسترسی پیدا کنند

کتابخانه علامه امینی مملو از منابع و کتب مادری شیعه و غیر شیعه، عربی و غیر عربی است و در پایگاه الکترونیکی کتابخانه امام امیرالمومنین علیه السلام نیز موجود است و هر محققی می تواند به این موارد دسترسی داشته باشد. نسخه های خطی کمیاب

این کتابخانه همچنین حاوی کتاب هایی با نسخه های کمیاب یا کتاب های چاپ اول است. بیش از صد هزار عنوان کتاب از این کتابخانه چاپ اول یا نادر هستند. نادر است زیرا فقط یک بار چاپ شده و در کتابخانه های دیگر گم شده است و نویسندگان آن دیگر زنده نیستند. این کتابخانه همچنین دارای بیش از چهار هزار جلد کتاب چاپ سنگی است که برتری این کتابها در این است که در زمان مؤلفانشان چاپ شده و معمولاً چاپ اول هستند.

کتاب غدیر. مهمترین آثار مارک امینی

السهلانی افزود: علامه امینی کتاب های متعددی تألیف کرده است که مهم ترین آنها کتاب الغدیر است که به آن شهرت دارد. این کتاب دائرهالمعارفی ۱۱ جلدی است که ایشان توانسته اند فضایل امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را نه تنها از منابع شیعه بلکه از منابع اهل سنت نیز اثبات کنند. علامه امینی در مدت پنجاه سال موفق به نگارش این دایره المعارف شد که در آن هر حدیث و روایتی را از زبان شیعه و سنی نقل می کند.

وی افزود: «شهدای فضیلت» نام کتاب دیگری از علامه امینی است که زندگینامه ۱۳۰ تن از علمای شهیدان در راه دفاع از اهل بیت علیهم السلام و نحوه شهادت آنان را در بر می گیرد. شرح داده شده. این افراد از شخصیت های قرن چهارم تا چهاردهم هجری برگزیده شدند که به رحمت یزیدیان به علامه امینی پیوستند.

کتاب های خطی در کتابخانه امیرالمومنین علیه السلام

سهلانی گفت: از برجسته‌ترین آثار علامه امینی می‌توان به «صراطونه و سنت ما راه پیامبر و سنت ما» اشاره کرد. انگیزه نگارش این اثر، سؤال شخصی علامه امینی در زمان حضور ایشان در سوریه برای برگزاری دو سمینار بود. این سؤال در مورد وجود غلو در میان شیعیان، یکنواختی و محبت مفرط به اهل بیت (علیهم السلام) به ویژه امام حسین (علیه السلام) بود. علامه امینی در این کتاب به رفع شبهات مطرح شده در این گونه مسائل پرداخته و پرده ابهام از مبانی دینی این مسائل به ویژه شأن و منزلت امام حسین (علیه السلام) و ارزش زیارت کربلا را از بین برده است.

المقاصد المقاصد فی المطلب السنیه نام دیگر کتاب علامه امینی به زبان عربی است و شامل چهار مقاله در توضیح معانی چهار آیه از قرآن کریم است. و مباحث فلسفی

کتاب «فاطمه الزهرا یا پدرش» از آثار علامه امینی است که در آن فضائل حضرت زهرا (سلام الله علیها) و کتابهایی از دیگر مذاهب اسلامی را به طور عمیق مورد بحث قرار داده است.

شیخ علامه چند کتاب دیگر دارد که چاپ نشده است; چون در فقه و دارایی اشراف داشت. و از اساتید خود که به ایشان درجه اجتهاد داده اند، انتقادات فراوانی دارد، مانند شیخ سید علی نجل، آیت الله سید میرزا علی بن مجدد شیرازی، آیت الله شیخ میرزا حسین نائینی نجفی، آیت الله شیخ محمد حسین بن شیخ علی آل کاشف. گیتا، آیت الله شیخ محمد حسین محمد حسن اصفهانی و دیگر مجتهدان عصر خود که از جایگاه علمی بالایی برخوردار بودند.

شیخ السهلانی با بیان اینکه محقق امینی در خلق آثار گرانبهای خود حساسیت زیادی از خود نشان داد، گفت: ایشان در به دست آوردن برخی کتاب ها زحمت زیادی کشیدند، زیرا نمی خواستند کتابی را که حاوی فضایل حضرت علی (علیه السلام) باشد از دست بدهند.

توسل علامه امینی به امیرالمؤمنین علیه السلام و خوابی که تعبیر شد

و مدیر کتابخانه امام امیرالمومنین نجف گفت: مثلاً در آن زمان کتابی بود که فقط سه نسخه در آن بود. این کتاب «بهار الصالحین» اثر زمخشری است و تنها سه نسخه از آن موجود بود. این کتاب یک کتاب مقدماتی است که در دسترس یکی از علمای وقت بوده ولی شیخ العالمه نتوانسته است به آن دسترسی پیدا کند. پس به امیرالمؤمنین علیه السلام متوسل شد و در خواب به علامه امینی گفت که این نسخه از کتاب نزد دو پسرم امام حسین علیه السلام در کربلاست و به کربلا می رود و حضرت ابوی را زیارت می کند. الفضل ال. عباس و امام حسین (علیه السلام).

کتابخانه امیرالمومنین (علیه السلام) در نجف اشرف

وی افزود: اما علامه امینی این کتاب را در حرم امام حسین (علیه السلام) نیافت. هنگام خروج از صحن حرم، یکی از علما و خطیب منبر حرم امام حسین (علیه السلام) را می بیند که نامش شیخ محسن ابوالحب (واعظ و نویسنده شیعه قرن سیزدهم) است. ). شیخ ابوالحب علامه امینی را برای صرف صبحانه به خانه دعوت می کند. وقتی علامه به دلیل علاقه به کتاب وارد خانه شیخ می شود، ناخودآگاه به کتابخانه خانه می رود و اولین کتابی که می بیند کتاب ربیع الابرار است که علامه مدت ها به دنبال آن بوده است.

السهلانی ادامه داد: علامه ماجرا را برای شیخ محسن ابوالحب توضیح می دهد و به شیخ علامه می گوید که این کتاب را به عنوان هدیه تقدیم می کند، هرچند خریدار کتاب هفته گذشته می خواست این کتاب را از او بخرد، اما این کار را نکرد. آن را به هر قیمتی بخواه شیخ ابوالحب می گوید حاضر است کتاب را به علما، خادم امیرالمومنین(ع) به کتابخانه و قلم شریفش هدیه کند.

مدیرکل کتابخانه امیرالمؤمنین(ع) تأیید کرد: شیخ علامه امینی با علاقه به کتاب و تحقیق در این راه زندگی کرد و عمر شریف خود را در راه بیان معارف اهل بیت علیهم السلام گذراند. بر آنها

وی افزود: امروزه کتابخانه نجف اشرف نقش بسزایی برای محققین، محققین، طلاب علوم دینی، دانشجویان و مطالعات علمی و دانشگاهی دارد و برای هر طلبه ای که وارد این کتابخانه می شود، تمامی کتب داستانی، آثار و ادبیات را در بر می گیرد. به ویژه، قبل از استفاده از کتاب الکترونیکی، این کتابخانه پایگاهی برای تمامی اساتیدی بود که قرار بود در خارج از کشور عراق تحصیل کنند یا دانشجویان دانشگاه در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحقیق کنند.

شیخ السهلانی در خاتمه گفت: خداوند روح سخاوتمند علامه را رحمت کند که همت و مال و وقت خود را در راه خدمت به دین و آشکارسازی و آشکار ساختن علوم اهل بیت صرف کرد. خانه (علیه السلام).

این مصاحبه توسط: محسن مسجمی انجام شد

ترجمه: الهام الموذنی

انتهای پیام