کلیپی از فیلم کوی شهریار +


موزه شهریار تبریزخانه آقای شهریار یکی از موزه های شهر تبریز است و در منطقه مقصودیه یکی از محله های قدیمی این شهر قرار دارد. ساختمان این موزه محل سکونت محمدحسین شهریار شاعر نامدار ایران و آذربایجان بوده است. این خانه امروزه به موزه استاد شهریار یا موزه ادبی استاد شهریار معروف است. ساخت این بنا مربوط به دوره پهلوی دوم است که در سال ۱۳۶۷ پس از درگذشت استاد شهریار توسط شهرداری تبریز خریداری شد و در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این خانه تاریخی چند سالی است که به عنوان موزه ادبی برای دوستداران شعر و دوستداران شهریار افتتاح شده است.

در زیرزمین این موزه عکس ها و عکس های استاد شهریار، بخش سمعی و بصری و استراحتگاه اختصاصی برای مهمانان و بازدیدکنندگان موزه قرار دارد. در قسمت بالایی که در واقع اصلی ترین و قدیمی ترین بخش موزه ادبی استاد شهریار است، بخش هایی از قبیل اسناد قدیمی، تصاویر، دست نوشته ها، وسایل شخصی شامل لباس، کتاب، لوازم التحریر، تخت استاد و پذیرایی وجود دارد و در تالار خانه استاد هدایا، نقاشی ها و تندیس های این شاعر بزرگ. در موزه ادبی استاد شهریار سه بیت معروف این شاعر بزرگ و آثار خوشنویسی او در معرض دید عموم قرار دارد.

در ورودی خانه، پلاک بزرگی با تصویر شهریار نوشته موزه ادبی استاد شهریار جلب توجه می کند و با ورود به در، فضایی خاص و وصف ناپذیر را احساس می کنید. قبل از ورود می توانید چند لحظه جلوی در بایستید. این در تو را به سال های دور وصل می کند، همان سالی که استاد از این در وارد تنها خانه اش شد. نه خانه بزرگی با منظره قدیمی و حیاط کوچک، حیاطی که در آن حوض و گل و گیاهان زیبا ظاهر می شود.

انتهای پیام