کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه مسئول حدود 4 میلیون مرگ و میر است. این یک بیماری متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین ایجاد می شود. یا هر دو و با قند خون بالا مشخص می شود حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن فعالیت بدنی و ورزش کافی غیر سیگاری و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی فراوان از اهمیت بیشتری برخوردار است.دیابت باعث ایجاد عوارض عمده در اکثر سیستم ها و اندام های بدن می شود. و عوارض ایجاد کند این منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های پزشکی بالا می شود. و مرگ

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم ها

قند خون کنترل نشده می تواند برای عروق چشم کشنده باشد. باعث دوبینی و کوری می شود آب مروارید یا کدورت عدسی چشم در افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که می تواند در اثر دیابت به شدت آسیب ببیند و از کنترل خارج شود ، شریان های مغزی هستند. به دلیل حساسیت بالای این اندام انسداد شریان در مغز باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کند. بنابراین ، احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر بیشتر از افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی درگیری عصبی در دیابت یکی از عوارض شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن غیر طبیعی می شود. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها مخصوصا پاها قند خون بالا آسیب می بیند این حالت معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند منجر به زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع عضو شوند ، به طور کلی در پی تصادفات و جراحات. دیابت شایع ترین علت قطع عضو است. به ویژه در جهان

کلیه

اگر قند خون شما بالا است کلیه ها از بین می روند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری پروتئین در ادرار ظاهر می شود. که اگر سطح قند خون به درستی کنترل نشود ممکن است منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی را بسیار افزایش می دهد. تنگ شدن عروق و فشار خون بالا سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر است.

پوست

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد. این باعث کاهش رطوبت در بدن می شود و باعث ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود و از طرف دیگر عرق بدن را در اندام های خاصی مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر سطح قند خون تأثیر می گذارد؟ بستگی به این دارد که چرا ، چه وقت و چقدر غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین روش کنترل دیابت است خوردن و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی ، هدف اصلی هر نوع درمان دیابت این است که ابزارهای لازم را برای دستیابی به کنترل مطلوب قند خون ، چربی ها و فشار خون در اختیار شما قرار دهد. هدف آن جلوگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان های تغذیه ای و دارویی برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و برای دیابت نوع 1 از جمله شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم مصرف انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *