یک روحانی شهید را با تبر بریدند


شهید روحانی محمد توکلیبه گزارش ایکنا از لرستان، شیخ محمد توکلی روحانی بود که معتقد بود تنها دغدغه اش رسیدگی به فقرا و مستضعفان است و با وجود اینکه خانواده پرجمعیتی داشت اما این امر مانع از تسلیم شدن و خستگی او نمی شد. او تقریباً در تمام عمر خود با مراقبت از مستضعفین وقت خود را صرف خدمت به مردم به ویژه در مناطق و روستاهای دورافتاده کرد.

شیخ محمد التوکلی روحانی به دنیا آمد و در لباس روحانیت به مردم خدمت می کرد و از این راه امرار معاش می کرد. پس از انقلاب و با وجود روحانی بودن، حدود شش ماه به ریاست سازمان آب بروجرد انتخاب شد و در این مدت خدمات زیادی از جمله آبرسانی به روستاهایی که داشت و حتی اکثر اوقات انجام می داد. برای آب لوله کشی در خانه های خود از کسانی که توانایی مالی آنها را ندارند پرداخت نمی شود.

یکی از مهمترین کارهای ایشان لوله کشی آب در محله های اسلام آباد، محمودآباد و علی آباد بود که در زمان ریاست این شهید بزرگوار انجام شد اما برخی از مسئولان آن زمان با اقدامات و عملکرد شهید توکلی مخالفت کردند و راضی نبودند. و عملکرد او او شاکی بود که چرا این همه کار را انجام می دهد و این کار را مجانی یا با حداقل هزینه انجام می دهد و به همین دلیل بعد از شش ماه اخراج شد. شهید توکلی نیز بدون ایجاد مزاحمت به منبر و مسجد می رفت و حضور و حضور در این جایگاه را مهمتر می دانست، اما در همه موارد برای خدمت به محرومان گام های جهادی و فداکاری برمی داشت.

از مهمترین کارهای حجت الاسلام محمد توکلی در کنار رسیدگی به خانواده های مستضعف، ساخت مسجد، مدرسه و حمام در شهر و روستاهای دورافتاده و همچنین احداث راه های روستایی غیر متصل به روستاها بود. شهر

شهید توکلی در سال ۱۳۵۸ تبر مسجد امام محمد باقر (علیه السلام) را بر زمین انداخت و در سال ۶۲ به اتمام رساند و البته امام جماعت این مسجد بود.

پس از جنگ و امضای قطعنامه ۵۹۸ قرار بود شهید توکلی به همراه گروه جهادی راهی جنوب شود تا به مردم مناطق مرزی کمک کند تا به خانه های خود بازگردند و مناطق جنگ زده را بازسازی کنند اما در نهایت مسیر تغییر کرد. لحظه ای به غرب کشور رفت.

چند روز پس از پذیرش تصمیم، منافقین با پشتیبانی ارتش بعث عراق به غرب کشور حمله کردند و در یکی از جاده های منطقه تحت اشغال منافقین هیچ یک از دوستان را نپذیرفتند. شهید اصرار داشت که از پوشیدن لباس مذهبی به نفع خود خودداری کند، لذا گفت: امام حسین علیه السلام نیز می دانست که کشته می شود و شهید می شود، اما لباس خود را عوض نکرد و لباس خود را عوض نکرد. صورتم برای زنده ماندن من هم راه او را می‌روم و نمی‌توانم عمامه‌ام را بردارم.»

گروهک منافقین که نیروهای جهادی را محاصره کرده بودند به خودروی حامل حجت الاسلام توکلی و خانواده اش حمله کردند.

در پنجم مرداد ۱۳۶۷ مصادف با عید سعید قربان، گروهی از منافقین، محمد توکلی را به شهادت رساندند و سپس پیکر مطهرش را با تبر بریدند.

پیکر این شهید روحانی جهادی که آخرین شهید روحانی راستان بود در جوار شهدای جنگ و پس از تدفین فوق العاده شهدای بروجرد در بهشت ​​شهدا به خاک سپرده می شود.

انتهای پیام