۱۲ نفر از علمای برجسته عمانی در ماه کردستان تجلیل شدند


در مراسم اختتامیه همایش بین المللی امان سامانی

همایش امان سامانی در شهرکرد

به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از شهرهمال و بختیاری، عصر دیروز اختتامیه همایش بین المللی میرزا نواله امان سامانی با حضور نماینده ولی فقیه در استان، رئیس سازمان فرهنگی هنری برگزار شد. انجمن آثار و افتخارات. السلطنه مدیر رادیو فرحنک و تعدادی از شاعران آیینی و علمای عمان از داخل و خارج است.

سلطان نشین عمان؛ شخصیت مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ماه کرد با اشاره به اینکه عمان السامانی شخصیتی منحصر به فرد و بی بدیل در روایت حماسه عاشورا است، گفت: این شخصیت در روایتگری حماسه عاشورا نقش بسزایی دارد. و گفت: چی؟ عمان سامانی وارد مکانی منحصر به فرد شده است.

و نیکنام ادامه داد: عمان سامانی ظرفیت ناشناخته بزرگی دارد چرا که این شخصیت به زیبایی حماسه عاشورا را به تصویر کشید بنابراین غفلتی که در زمینه این ظرفیت بزرگ وجود داشت باید جبران شود و امید است این همایش سرآغازی باشد جبران گذشته

نیکونام گفت: مرحوم عمان که اهل شهر ادب و فرهنگ و ادب، اهل علم و بینش یعنی سمن است، خاستگاه زیادی دارد که باید بررسی و تحقیق شود.

امام جمعه شهرکرد تصریح کرد: عمان یک شخصیت مذهبی است، یعنی پس از تحصیلات ابتدایی برای ادامه تحصیل به مکتب اصفهان راه یافت و در آنجا مقام های علمی قابل توجهی کسب کرد تا اینکه به تدریس لامیه پرداخت. دستاوردهای بزرگ حوزه ملکوت معرفت اهل بیت بر جان و دل این خردمند می نشیند و نور از دل و جانش می درخشد.

اصالت شخصیت عمان السامانی

وی اصالت خاندان را یکی از وثاقت های ممتاز امان السامانی برشمرد و گفت: تحقیقات نشان می دهد که این صوفی در خاندان اصیل و محب اهل بیت علیهم السلام رشد کرده است. اهمیت مسئله خانواده در این است که دشمنان امروز نه تنها در مقام ناقص شدن، بلکه در نابودی اعضای خانواده قرار گرفته اند و امروز حیوانات جایگزین فرزندان شده و ازدواج و تولید مثل را مخدوش کرده اند که این خطر بزرگی است که جامعه را از آن محروم خواهد کرد. عمانی ها

نماینده راهنمای دینی در استان اصالت ایمان، علم توحید و آخرت، ولی و اهل بیت بودن، عاقبت بخیری را از دیگر سرمایه های سامانی عمان برشمرد و گفت: نگاه شگفت انگیز از این شخصیت می توان مدل سازی کرد.

نیاز به شناسایی و حمایت از افتخارات منطقه

محسن حسین میرزایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهر محال و بختیاری گفت: عمان السامانی شاعر گرانقدری است، فرهنگ عاشورایی افتخار است، ما عمان را عاشورا و حسینی می شناسیم.

حسین میرزایی افزود: برای زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا باید یاد و خاطره این شاعر عزیز را گرامی داشت، شعر عمان سامانی یادآور این است که مردم ایران اسلامی و محافظه کار حسینی و آشوری هستند.

وی با تاکید بر اینکه مراسم آیینی امان سامانی یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی و ادبی در شرمحال و بختیاری است، گفت: بیانات مقام معظم رهبری در خصوص این شاعر افتخار بزرگی برای مردم استان و دوستداران فرهنگ است و این امر همایش باید در استان برگزار شود تا با تشکیل دبیرخانه دائمی شود.

حسین میرزایی گفت: شاعران آئینی مانند عمان سامانی در شهرمحال و بختیاری زیاد هستند که باید با آشنایی با این شاعران و فرهنگ دوستانشان در حمایت از آنها تلاش کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های متعدد برای پژوهش های علمی و فرهنگی در خصوص شاعر عزیز عمان السامانی، گفت: باید تلاش کنیم این تفاهم نامه ها را برای معرفی عمان السامانی به جدید اجرا کنیم. نسل.

تشکیل دبیرخانه دائمی امان السامانی در دانشگاه شهرکرد

همانطور که یاسر بیرعلی رئیس دانشگاه شهرکرد گفت: در حوزه علوم انسانی کار برجسته ای انجام نشد و این همایش مقدمه ای بود که امیدواریم بتوانیم دانشجویان کشورهای اسلامی را جذب کنیم و این روند را ادامه دهیم.

به گفته وی، مذاکرات خوبی در کنار این همایش انجام شد تا ترجمه عربی گنجینه الاسرار امان السامانی آغاز و پس از چاپ در نجف اشرف و در حرم این رونمایی شود. مرحوم شاعر.

رئیس دانشگاه شهرکرد ادامه داد: با کمک جامعه مردان محترم ایران همکاری های لازم برای شناسایی بانوان و آقایان ممتاز انجام می شود و طی رایزنی های انجام شده ظرفیت لازم برای جذب دانشجو از کشورهای خارجی از جمله هندوستان فراهم می شود. و پاکستان در دانشگاه شهرکرد ارائه خواهد شد.

وی بر ضرورت تشکیل دبیرخانه دائمی امان السامانی تاکید کرد، زیرا تکریم و الگوسازی یکی از وظایف ذاتی دانشگاه برای ایجاد روند فرهنگی در سطح استانداری است.

در این آیین با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور و تعدادی از مسئولان استانی از محمد علی آذرشب، ملک محمد مسعودی، همایون علیدوستی، مسعود نمازی بروجردی، مهربویا صفر، محمدتقی گنج. . علی، جمشید مردانی، یاسر بیرعلی، یوسف افشارنیه، شاه منصور شاه میرزا خواجیف، رضا ریاحی و عباس قنبری ادیوی از اساتید و متخصصان ارشد علوم عمانی با دریافت جایزه عمان شناسی تجلیل شدند.

پوستر بیانات مقام معظم رهبری درباره سامانی و سامانی عمان نیز فاش شد.

رونمایی از فرش های سومانی عمانی

انتهای پیام