۱۳ سوال مهم در مورد دوز چهارم واکسن کرونا


مهمترین فایده و دلیل تزریق واکسن کووید ۱۹، پیشگیری از شکل حاد بیماری است که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض جدی و مرگ ناشی از آن می شود، بنابراین احتمال ابتلا به بیماری حتی احتمال ابتلا همچنان وجود دارد. عفونت شکل شدید بیماری اما احتمال وقوع این رویداد در افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده است.

پاسخ به سیزده سوال رایج در مورد چهارمین دوز واکسن کرونا را می‌توانید در زیر بخوانید:

۱. هنگام تزریق نوبت چهارم واکسن باید از واکسن خاصی استفاده کرد؟
همه انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون را می توان به عنوان یادآوری استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود تمام افرادی که بیش از شش ماه از تزریق قبلی شان گذشته است واکسن بزنند. دریافت دوز تقویت کننده از هر نوع واکسنی مهمتر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

۲. نوع واکسن دوزهای قبلی مربوط به دوره چهارم است یعنی واکسنی که به ما زدند چیست و الان چه کار می کنیم؟
دریافت دوز تقویت کننده مهمتر از نوع واکسن است.

۳. اگر فردی هنوز واکسینه نشده باشد می تواند نوبت چهارم را مصرف کند یا فقط برای افرادی است که دوز اول و دوم و سوم را مصرف کرده اند؟
فردی که در برابر کووید-۱۹ واکسینه نشده است بیشتر در معرض خطر عفونت است. بنابراین این فرد باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کرده و اولین دوز واکسن را دریافت کند و یک ماه بعد نوبت دوم را دریافت کند.

۴. واکسن های ایرانی چقدر از نظر کیفیت و کارایی قابل اعتماد هستند؟
تمامی واکسن های تولید داخل طبق استانداردهای بین المللی و داخلی تحت بررسی های بالینی قرار گرفته اند و نتایج بسیار خوبی در مقایسه با واکسن های وارداتی به دست آورده اند. همچنین مقایسه وضعیت آلودگی در ایران و کشورهای اروپایی نشان دهنده همین نتیجه واکسیناسیون در کاهش بستری شدن و مرگ و میر ناشی از این بیماری است. در حالی که از واکسن های مختلفی استفاده شده است.

۵. برخی می گویند فقط باید واکسن کرونا را که یک پروتئین ماهیتی است بزنیم. بقیه تاثیری نداره این درسته؟
همه انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون را می توان به عنوان یادآوری استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود تمام افرادی که بیش از شش ماه از قرار قبلی خود می گذرد واکسن بزنند. دریافت دوز تقویت کننده از هر نوع واکسنی مهمتر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

۶. آیا با مصرف واکسن در مقابل ویروس کرونا مصون می شویم و او دوباره به ویروس کرونا مبتلا نمی شود؟
مهم ترین فایده و دلیل واکسن کووید-۱۹ این است که در برابر شکل حاد بیماری که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می شود، محافظت می کند، بنابراین احتمال ابتلا به بیماری همچنان وجود دارد، حتی احتمال ابتلا به آن. عفونت شکل شدید بیماری نیز وجود خواهد داشت، اما احتمال این رویداد در افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده است.

۷. احتمال عوارض ناشی از واکسیناسیون در بدن چقدر است؟
در کشورهای مختلف جهان بیش از سه میلیارد واکسن برای کووید ۱۹ تزریق شده است و در ایران بیش از ۱۵۰ میلیون تزریق واکسن کرونا داریم.

خوشبختانه عوارض جانبی واکسن ها عموماً خفیف و قابل تحمل است. عوارض جانبی اصلی درد در محل تزریق، بی حالی، ضعف یا خستگی است که در عرض دو یا سه روز از بین می رود که در مقایسه با درد و رنج ناشی از کووید-۱۹ و عوارض شدید آن کاملا قابل قبول است.

۸. تفاوت واکسن آسترازنکا با واکسن های ایرانی چیست؟
واکسن‌های کووید-۱۹ با فناوری‌های مختلفی تولید شده‌اند. در تولید واکسن AstraZeneca از آدنوویروس شامپانزه (که برای انسان بیماری زا نیست) به عنوان ناقلی برای انتقال جزء آنتی ژنی ویروس کووید-۱۹ استفاده شد و بر اساس ناقل نامگذاری شده است.

سایر واکسن‌ها با تکنیک‌های مختلف مانند تکثیر ویروس و سپس غیرفعال‌سازی (واکسن ویروس غیرفعال)، با استفاده از بخشی از ژنوم ویروس کووید-۱۹ به عنوان آنتی‌ژن و تکثیر در سویه‌های سلولی (واکسن پروتئین نوترکیب) یا بخشی از زنجیره ژنوم ویروس (RNA) و تولید واکسن (واکسن های ژنی).

۹. مدت زمان تزریق IV واکسن چقدر است؟ آیا تا پایان سال هنوز باید واکسن بزنیم؟
وضعیت بیماری کرونا در دنیا و داخل کشور به دقت رصد می شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی مرتبط با تزریق واکسن کووید-۱۹ تصمیم گیری می شود. بنابراین، یادآوری یا عدم تذکر دیگری بستگی به شرایط، اطلاعات و یافته های جدید در ماه های آینده دارد. برخی از محققان بر این باورند که ممکن است ادامه واکسیناسیون سالانه برای حفظ ایمنی در برابر ویروس کووید-۱۹ ضروری باشد.

۱۰. آیا برای نوبت چهارم واکسن محدودیت سنی وجود دارد؟
به تمام افراد بالای ۱۸ سال که شش ماه از تزریق قبلی گذشته است، توصیه می شود که یک یادآوری دریافت کنند. افرادی که در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال قرار دارند، در صورتی که سیستم ایمنی آنها به خطر افتاده یا بیماری زمینه‌ای شدید داشته باشند، در صورت سپری شدن شش ماه از آخرین دوز، کاندید دریافت واکسن یادآور هستند. افراد زیر ۱۲ سال نیازی به دریافت قرارهای یادآوری ندارند.

۱۱. بیماران سرطانی و مبتلایان به سرطان از چه نوع واکسنی استفاده کنند؟
می توان از تمام واکسن های موجود استفاده کرد.

۱۲. آیا فرد مبتلا به سرماخوردگی یا کرونا می تواند واکسینه شود؟
به افراد مبتلا به کرونا توصیه می شود حداقل یک ماه پس از بهبودی صبر کنند و سپس واکسینه شوند.

۱۳. آیا برای زدن واکسن باید روزه بگیریم یا بعد از آن باید دستورات خاصی را رعایت کنم؟
برای دریافت واکسن نیازی به روزه گرفتن نیست. پس از دریافت واکسن، حضور ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در مرکز واکسیناسیون توصیه می شود. به افرادی که سابقه ضعف شدید دارند، باید پس از هر بار تزریق یا نمونه خون فردی که واکسن را تزریق می کنند، اطلاع داده شود و پس از تزریق، چند دقیقه استراحت کرده و دراز بکشند.

خوردن صبحانه قبل از ویزیت برای دریافت واکسن توصیه می شود. نوشیدن مایعات بیشتر در روز اول و دوم پس از تزریق واکسن مفید است.