۴ شرایطی که با افسردگی اشتباه گرفته می شودمنحصر بفرد| “آنچه نمی دانی تو را به دردسر نمی اندازد، آنچه می دانی قطعا تو را به دردسر می اندازد.” این نقل قول که به اشتباه به مارک تواین نسبت داده شده است، در مورد خطرات ناشی از باور اشتباه است. این نقل قول در مستند “حقیقت ناخوشایند” برای تاکید بر غفلت از خطرات تغییرات آب و هوایی استفاده شد.

به گفته فرد، به جای تمرکز بر بهبود یک مشکل واقعی، تمام تلاش خود را صرف موضوعی می کنید که ربطی به آینده شما ندارد. چه این نقل قول به درستی یا نادرست به مارک تواین نسبت داده شود، نکته اینجاست که نادیده گرفتن دلیل آن سخت است: وقتی چیزی اشتباه را باور می کنید، از عوارض جانبی آن باور رنج می برید. این جمله به ویژه زمانی صادق است که این باور به سلامت شما مربوط باشد.

تشخیص اشتباه رایج
تشخیص بیماری روانی اغلب دشوار است، به ویژه به این دلیل که تست های روانشناختی بسیار کمی وجود دارد که می تواند به تشخیص کمک کند. دیابت با آزمایش خون و سرطان با نمونه برداری و تصویربرداری پزشکی تشخیص داده می شود، اما بیماری روانی تا حد زیادی به فهرست علائم خود گزارش شده مربوط می شود.

به همین دلیل، بیماری های روانی مانند افسردگی اغلب با شرایط دیگر اشتباه گرفته می شوند. بر اساس مقاله ای در سال ۲۰۱۲ در Current Psychiatry، ۲۶ تا ۴۵ درصد از بیمارانی که با علائم “افسردگی” تشخیص داده شده اند، در واقع این علائم را بروز نمی دهند. یک متاآنالیز در سال ۲۰۰۹ نشان داد که روانشناسان عمومی فقط در ۴۷.۳ درصد مواقع قادر به تشخیص صحیح افسردگی بودند و بسیاری از پزشکان افسردگی را در افرادی که قبلاً این بیماری را نداشتند تشخیص دادند.

در اینجا ۴ بیماری رایج که اغلب توسط روانشناسان بالینی و عموم مردم با افسردگی اشتباه گرفته می شود آورده شده است:

۱. آشفتگی دو طرفه
اختلال دوقطبی، مانند افسردگی، شامل دوره‌هایی است که بیمار خلق و خوی ضعیفی را تجربه می‌کند. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی علائمی مشابه علائم افسردگی در دوره‌های بد خلقی دارند. آنها احساس ناامیدی و بی ارزشی می کنند و حتی افکار خودکشی دارند.

اما بر خلاف افسردگی، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دوره‌هایی از خلق و خوی بالا یا شیدایی را نیز تجربه می‌کنند که طی آن بسیار اعتماد به نفس، سازنده و احساس برتری در دنیا دارند.
گاهی اوقات دوره‌های شیدایی آنقدر جذاب هستند که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی آنها را یک بیماری نمی‌دانند و تنها زمانی که دوره‌های بد خلقی شروع می‌شود به دنبال کمک هستند.

بر اساس مطالعه ای که در مجله روانپزشکی بریتانیا منتشر شده است، تقریباً ۲۲ درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی با افسردگی اشتباه گرفته می شوند. مطالعه دیگری نشان داد که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی به طور متوسط ​​۱۰ سال با تشخیص اشتباه افسردگی زندگی می کنند.

اما تشخیص افتراقی اختلال دوقطبی و افسردگی بسیار مهم است، زیرا داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند می‌توانند شرایط را برای مبتلایان به اختلال دوقطبی بدتر کنند.

۲. غده تیروئید
در این حالت غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند. از آنجایی که این هورمون ها برای عملکرد صحیح مغز و بدن ضروری هستند، افراد مبتلا به این اختلال اغلب دچار خستگی مفرط، کاهش تمرکز و خلق و خوی ضعیف می شوند که همگی از ویژگی های افسردگی هستند.

تحقیقات نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد از آمریکایی ها به نوعی از بیماری تیروئید مبتلا هستند و ۶۰ درصد از این بیماری اطلاعی ندارند. در عوض، بسیاری بر این باورند که بیش از حد خسته، تنبل یا افسرده هستند.

اما بر خلاف افسردگی، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به سرما بسیار حساس هستند و همیشه سرد هستند. همچنین بیشتر احتمال دارد پوست خشک، ریزش مو و گرفتگی صدا داشته باشند. کم کاری تیروئید را می توان با یک آزمایش خون ساده تشخیص داد و درمان آن شامل مصرف روزانه یک قرص است.

۳. دیابت
افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب برای مدت طولانی متوجه این موضوع نمی شوند. ناگهان متوجه کاهش وزن، خستگی مفرط و افزایش تحریک پذیری می شوند. از آنجایی که این علائم شبیه علائم افسردگی است، مردم اغلب متوجه نمی شوند که بدنشان با هورمون انسولین مشکل دارد. مقاومت به انسولین یکی از علائم دیابت نوع ۲ است که اغلب با افسردگی همراه است.

همچنین، “استرس دیابتی” وضعیتی مشابه افسردگی است که در افراد دیابتی شدید تجربه می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد مبتلا به دیابت و افسردگی پس از مداخله پزشکی و دارو برای مدیریت دیابت، کاهش قابل توجهی در علائم افسردگی خود تجربه کردند.

به عبارت دیگر، علائم آنها مربوط به افسردگی نبود، بلکه بیشتر به استرس ناشی از زندگی با یک بیماری مزمن مربوط می شد. لارنس فیشر، نویسنده اصلی مقاله در مورد دیابت و افسردگی، در این باره می نویسد: «از آنجایی که افسردگی با معیارهایی سنجیده می شود که بر اساس علائم است و به علل این بیماری مربوط نمی شود، در بسیاری از موارد، این علائم ممکن است نشانه های بیماری باشد. دیابت که در افراد مبتلا به این بیماری ظاهر می شود و در واقع این علائم علائم بالینی افسردگی نیستند.

۴. سندرم خستگی مزمن
در این بیماری که به عنوان ادم مغزی نیز شناخته می شود، فرد مبتلا دچار خستگی شدید می شود که به نظر نمی رسد دلیلی باشد. سندرم خستگی همچنین شامل مشکل در تمرکز، دردهای عضلانی و مشکل در خواب است که همگی از علائم مرتبط با افسردگی هستند. به همین دلیل است که اکثر افرادی که از سندرم خستگی مفرط رنج می برند با افسردگی اشتباه گرفته می شوند.

یک مطالعه منتشر شده در Clinical Psychiatry نشان داد که سندرم خستگی مزمن در بیش از ۸۰ درصد مواقع به اشتباه تشخیص داده می شود و افسردگی یکی از شایع ترین شرایطی است که با خستگی مزمن اشتباه گرفته می شود.

خوشبختانه، تفاوتی بین افسردگی و خستگی مزمن وجود دارد: افراد مبتلا به افسردگی از سرگرمی متنفرند و علاقه ای به سرگرمی ندارند، اما افراد مبتلا به خستگی مزمن با وجود احساس بی حالی و کمبود انرژی، همچنان می خواهند در فعالیت های مورد علاقه خود شرکت کنند.

آیا کسی از افسردگی رنج می برد؟
افسردگی یک بیماری بسیار واقعی و جدی است که سالانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند. در بیشتر افراد این بیماری به درستی تشخیص داده می شود و با درمان و داروی مناسب علائم بهبود می یابند.

اما تشخیص اشتباه هنوز یک موضوع مهم است. اگر برای افسردگی خود دارو مصرف می کنید، اما تغییری در وضعیت خود مشاهده نمی کنید، ممکن است اختلال دیگری داشته باشید که با افسردگی اشتباه گرفته می شود. بنابراین، بهتر است قبل از شروع یک رژیم دارویی ضد افسردگی یک آزمایش خون ساده انجام دهید تا سایر بیماری ها مانند دیابت و کم کاری تیروئید را رد کنید.

به یاد داشته باشید، “آنچه که نمی دانید به شما آسیب نمی زند. آنچه می دانید قطعا شما را به دردسر می اندازد.”

منبع: دیلی میل
ترجمه: سایت بی نظیر