تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني


افراد مبتلا به سرطان معده اغلب در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید.

به غدد ، سلولهای تخصصی و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارند آسیب می رساند یا آسیب می رساند.

از دست دادن یا آسیب زبان در محل ورود غذا به معده (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

بی اشتهایی به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در بیماران مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند. و مانع عبور غذا از معده به معده یا از معده به روده می شود که می تواند خوردن را برای افراد مشکل کند با پیشرفت سرطان توانایی بدن در استفاده از انرژی از غذا نیز تغییر کرده است. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند در کاهش وزن در بیماران مبتلا به سرطان معده نقش داشته باشد:

افراد مبتلا به سرطان معده تمایل دارند اشتهای خود را از دست بدهند.

بعد از جراحی سرطان معده ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی احساس سیری کند. این معمولاً به میزان تخلیه معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی موجود در غذا را جذب کند. این بستگی به نوع جراحی و حجم مجدد عمل بای پس معده دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن ناشی از بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید سعی کنید به طور منظم غذا بخورید حتی اگر فقط چند لقمه طول بکشد

غذاها و نوشیدنی های پروتئینی و کالری بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید. از مخلوط گندم کامل استفاده کنید. گوشت و سبزیجات یا کره را روی سیب زمینی ها بگذارید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذای جامد بخورید. در عوض ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید که کالری کم و پروتئین بالا در بین وعده های غذایی است.

انواع غذاهای مغذی با پروتئین و کالری بالا وجود دارد. به علاوه میان وعده های سریع و آسان که برای خوردن در آنجا آماده هستید ، برای مثال شیر یا میلک شیک. غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ.

اگر کاهش وزن شدید است تیم پزشکی شما ممکن است لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله وارد می شود مکمل های مایع (مواد مغذی موجود در روده) را می توان از طریق لوله به بدن داد. وقتی خوردن یا آشامیدن مشکل است لوله تغذیه می تواند نیازهای تغذیه ای را برآورده کند. به خصوص اگر وزن زیادی از دست داده اید.

بخورید و احساس سیری کنید

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون در نظر گرفتن جراحی انجام شود یا خیر. جراحی بای پس معده معده را کوچکتر می کند و می تواند باعث زخم در دیواره معده شود. جراحی می تواند به عصب واگ آسیب برساند. این باعث می شود که دیواره معده هنگام ورود غذا به معده شل شود. این امر با کشش بقیه معده یا بدن برای سازگاری با تغییرات در سیستم گوارش بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ممکن است معده شما خیلی کندتر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

چگونه می توان احساس سیری را به سرعت کاهش داد:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک را حدود 6 بار در روز بخورید ، که اغلب آسان تر از تلاش برای خوردن دو تا سه وعده غذایی بزرگ در روز است.

از خوردن مایعات همراه غذا اجتناب کنید. مخصوصا نوشابه ها این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای پر فیبر مانند نان و غلات کامل را محدود کنید. زیرا باعث احساس سیری سریعتر از سایر غذاها می شود.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشند. این باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه باشد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *