شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین هشدار داد که در برابر تایوان با آمریکا “رویارویی” خواهد کرد

شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین هشدار داد که در برابر تایوان با آمریکا "رویارویی" خواهد کرد


در حالی که رئیس جمهور بایدن و همتای چینی اش شی جین پینگ صراحتا موافقت کرده اند که از توافق تایوان پیروی کنند ، حزب کمونیست چین هشدار می دهد که حمله نظامی فعلی در تایوان “در آستانه رویارویی قرار دارد”.

تنش ها در حالی بالا می رود که هواپیماهای ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) هفته گذشته 149 بار حریم هوایی تایوان را نقض کردند و یک رکورد – از جمله 56 پرواز روز دوشنبه – ثبت کردند و ایالات متحده عملیات نظامی خود را با متحدان خود در دریای جنوبی چین افزایش داده است.

وزارت خارجه این پروازها را روز یکشنبه “خطرناک” و “بی ثبات کننده” خواند و از چین که معتقد است این جزیره یک استان کلاهبردار در سرزمین خود است ، خواست “فعالیت های تحریک آمیز نظامی” را متوقف کند.

وزیر دفاع تایوان چیو کو-چنگ روز چهارشنبه گفت که وضعیت “بدترین وضعیت در 40 سال گذشته از زمان پیوستن به ارتش” بوده است و چین می تواند ظرف چهار سال حمله کند.

تا سال 2025 ، چین کمترین هزینه و کاهش را خواهد داشت. او اکنون ظرفیت دارد ، اما جنگ را به آسانی آغاز نمی کند ، بسیاری از موارد دیگر باید مورد توجه قرار گیرد. “

اما بایدن روز سه شنبه به خبرنگاران تأیید کرد که او و شی توافق کرده اند که به توافق تایوان پایبند باشند.

شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین می گوید چین و ایالات متحده در حال انجام تمرینات نظامی در نزدیکی تایوان هستند “به یکدیگر روی می آورند”.
لیو وایبینگ / شین هوا از طریق گتی ایماژ

وی افزود: ما موافقت می کنیم که به توافق تایوان پایبند خواهیم بود. این جایی است که ما هستیم. وی در مورد روابط چین و تایوان گفت: “ما به صراحت اعلام کردیم که من فکر نمی کنم او باید کاری انجام دهد جز این که به توافق پایبند باشد.”

به نظر می رسد مذاکراتی که بایدن به آنها اشاره کرد در نهم سپتامبر 90 دقیقه ای بوده و در آن بر لزوم صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند و در مورد تضمین رقابت بین دو کشور “در تضاد نیست. “وایت می خواند.

توافقنامه تایوان که در سال 1979 توسط کنگره به تصویب رسید ، روابط دیپلماتیک ایالات متحده با تایوان را تضعیف کرد اما در مورد حاکمیت آن مصالحه نکرد.

بایدن رئیس جمهور آمریکا موضع متفاوتی را اتخاذ کرده است و گفته است که در جریان مذاکرات با شی جین پینگ ، رئیس جمهور آمریکا ، درباره حفظ صلح صحبت کردند.
بایدن رئیس جمهور آمریکا موضع متفاوتی را اتخاذ کرده است و گفته است که در جریان مذاکرات با شی جین پینگ ، رئیس جمهور آمریکا ، درباره حفظ صلح صحبت کردند.
ارین اسکات / بلومبرگ از طریق گتی ایماژ

این امر نیاز به روابط فرهنگی و تجاری بین دو کشور را مشخص می کند ، اما همچنین تصدیق می کند که آینده تایوان به صورت مسالمت آمیز تعیین می شود.

این اقدام همچنین از ایالات متحده می خواهد در صورت حمله به تایوان مداخله کند.

اما به رغم تضمین بایدن ، به نظر می رسد چین اقدامات متفاوتی را اتخاذ کرده است و در مقاله ای در تیتر CCP گلوبال تایمز به ایالات متحده هشدار داده است که در روابط خود با تایوان دخالت نکند و “در هر زمان ممکن است جنگ شروع شود”.

وزیر دفاع تایوان معتقد است چین طی چهار سال آینده حملات خود را افزایش می دهد.  و این بدترین سناریو از زمان پیوستن به ارتش 40 سال پیش است.
وزیر دفاع تایوان معتقد است چین طی چهار سال آینده حملات خود را افزایش می دهد. و این بدترین سناریو از زمان پیوستن به ارتش 40 سال پیش است.
EPA / RITCHIE B. TONGO

“اتحاد استراتژیک بین ایالات متحده و ژاپن و مقامات DPP شجاع تر شده است و وضعیت در سراسر تنگه تایوان تقریباً خالی از رزمایش های نظامی در چارچوب رویارویی است و احساس فوریت ایجاد می کند.”

در این مقاله آمده است: “نیروهای جدایی طلب در جزیره مجاز نخواهند بود تایوان را از چین تحت هر نام و به هر وسیله ای جدا کنند و این جزیره مجاز نخواهد بود که یک بندر دفاعی استراتژیک آمریکا در برابر چین باشد.”

روزنامه کیودو ژاپن نوشت ، شی به ارتش آزادیبخش خلق دستور داده است تا درگیری هایی را در نزدیکی تایوان در حالی انجام دهد که ایالات متحده و متحدانش تمرینات دریایی انجام می دهند.

به گفته ژاپن ، چین با افزایش رزمایش دریایی ایالات متحده و متحدانش تنش ها را در مرز تایوان افزایش داده است.
به گفته ژاپن ، چین با افزایش رزمایش دریایی ایالات متحده و متحدانش تنش ها را در مرز تایوان افزایش داده است.
عکس: AP / Ng Han Guan

تسای اینگ ون ، رئیس جمهور تایوان می گوید اگر چین به زور کنترل تایوان را به دست بگیرد ، یک فاجعه خواهد بود.

او روز سه شنبه در وزارت امور خارجه نوشت: “در حالی که کشورهای خارجی تهدیدهای ناشی از حزب کمونیست چین را تشخیص می دهند ، آنها باید ارزش همکاری با تایوان را درک کنند.”

او گفت: “اگر تایوان موافقت کند ، این فاجعه ای برای صلح منطقه ای و اتحاد دموکراتیک خواهد بود. این نشانه ای است که در دنیای رقابت امروز ، مقامات قدرت دموکراتیک کردن را دارند.”

وی گفت که دیدار مقامات چینی و آمریکایی در 6 اکتبر 2021 به امید حل و فصل مسالمت آمیز برگزار خواهد شد.
وی گفت که دیدار مقامات چینی و آمریکایی در 6 اکتبر 2021 به امید حل و فصل مسالمت آمیز برگزار خواهد شد.
مایکل Buholzer / کیستون از طریق AP

توشیمیتسو موتگی ، وزیر امور خارجه ژاپن ، اظهار امیدواری کرد که “مساله به صورت مسالمت آمیز حل شود” اما خود را برای نتایج دیگر آماده می کند.

متگی گفت: “علاوه بر این ، ما به جای نظارت فقط بر وضعیت ، امیدواریم بتوانیم سناریوهای احتمالی را بسنجیم تا مشخص کنیم چه گزینه هایی داریم و همچنین آمادگی هایی که باید انجام دهیم.”

ژاپن بخشی از ناوگان این منطقه به همراه ایالات متحده ، انگلیس ، هلند ، کانادا و نیوزلند است که تعهد خود را به “هند و اقیانوس آرام آزاد و باز” نشان می دهد.

توشیمیتسو موتگی ، وزیر خارجه ژاپن می گوید که می خواهد درگیری ها به صورت مسالمت آمیز پایان یابد ، اما در غیر این صورت آماده خواهند شد.
توشیمیتسو موتگی ، وزیر خارجه ژاپن گفته است که می خواهد درگیری ها به صورت مسالمت آمیز به پایان برسد ، اگرچه آنها آماده این کار هستند.
عکس توسط داگ میلز-پول / گتی

روز چهارشنبه ، جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی با یانگ جیچی ، دیپلمات ارشد چینی در زوریخ سوئیس دیدار می کند.

با سیم های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *