نگرانی های تغذیه کودکان – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد. اگرچه برخی از مادران به طور گسترده از اهمیت این موضوع آگاه هستند ، اما به دلایل متعددی از آن آگاهی ندارند. و از دوران کودکی به دلایل مختلف آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن این مشکل اصلی متخصصان تغذیه کودکان است. مخصوصاً برای خانواده های دارای تحصیلات بالا

مشکلات کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه های اشتباه والدین به ویژه مادران) شایع تر است. بدون این که بدانید کودکان به غذای متفاوتی نسبت به بزرگسالان نیاز دارند ؛ و غذا نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود. این ممکن است در هر مرحله از زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم رژیم کم چربی و کم کالری داشته باشند. اما کودکان باید غذا بخورند. به خصوص محصولات لبنی پرچرب هنگام بزرگ شدن برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A شود. کمبود ویتامین D کمبود روی و سلنیوم که در سالهای اخیر بیشتر در کودکان شایع بوده است. و ممکن است بر سطح هوش و عملکرد بعدی زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که نمودار رشد طبیعی در مراحل مختلف رشد ندارند. استفاده از برخی مکمل های غذایی (پیش از دبستان و قبل از بلوغ) باید توسط پزشک کنترل شود و تغذیه باید جدی گرفته شود ، در حالی که مکمل های غذایی نباید بدون نسخه مصرف شوند. استفاده از برخی مکمل ها خودسرانه است. مصرف ویتامین ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث ایجاد اثرات سمی در کودکان شود که می تواند تعدادی از عوارض جانبی را به همراه داشته باشد.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید آگاه باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در بین گروههای مختلف سنتی متفاوت است. و رژیم های کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود. و نباید از تغذیه دوران کودکی برای پیشگیری استفاده کرد. بیماریها در بزرگسالی باید محدود باشد ، اما با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف باید از پیشگیری در بزرگسالی جلوگیری کرد. توسعه و مدیریت ورزش به عنوان یک عادت

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان نیز می تواند منجر به سوء تغذیه شود که در اثر حساسیت والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تغذیه کودک ایجاد می شود. که منجر به چنین واکنش هایی از سوی کودکان شد.

چاقی و اضافه وزن گاهی اوقات در کودکان بین سنین 2 تا 7 سال مشاهده می شود که باید با آزمایش های لازم کنترل شود تا در صورت لزوم درمان انجام شود. می تواند اقدامات درمانی لازم را به موقع و از مشکلاتی مانند فشار خون بالا انجام دهد. بیماریهای قلبی عروقی ، پیشگیری از دیابت و کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی برای کودکان 1 تا 5 سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های غذایی اصلی باشد. (شامل نان و غلات ، میوه و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی گوشت و جایگزین ها) ، و کودک باید حداقل پنج وعده غذا در روز داشته باشد ، غذا بخورد (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا خراب کند. میان وعده ها نیز وعده های غذایی کوچکی هستند. بین دو وعده غذایی اصلی به کودک داده می شود این به این دلیل است که شکم نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد. سه وعده غذایی اصلی نیازهای او را برآورده نمی کند. و باید توجه داشت که میان وعده ها مقدار کمی از نیازهای تغذیه ای نوزاد شما را برآورده می کنند و جایگزین غذاهای اصلی نمی شوند.

این دفتر توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *