7 راه برای حفظ تعادل pH واژن به طور طبیعی


صادقانه بگویم: شما احتمالاً به سلامت واژن خود توجه زیادی نمی کنید. مگر اینکه همه چیز دردناک ، خارش دار ، بد بو و یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی مشکلی در زیر رخ می دهد تقریباً همیشه به سرخوردگی ای که انجام می دهید مربوط می شود. هر چه برطرف کردن.

در بیشتر موارد ، سلامت بافت های واژن شما بستگی به pH واژن شما دارد که معیار اسیدیته یا قلیائیت نسبی است.خبر خوب: روش های خاصی وجود دارد که می توانید pH واژن خود را سالم نگه دارید. که می تواند از عفونت جلوگیری کند بوی واژن و غیره

در زیر ، آنچه را که به pH واژن سالم کمک می کند ، بررسی می کنیم. مواردی که می تواند باعث عدم تعادل شود و نحوه بازگرداندن تعادل

چرا تعادل pH واژن مهم است؟

اصطلاح pH به اسیدیته یا قلیایی بودن (قلیایی بودن) چیزی اشاره دارد و سطح pH آن از 0 تا 14 است. PH زیر 7 اسیدی است ، در حالی که pH بالای 7 pH اولیه واژن است. چه چیزی سالم است؟ اگرچه ممکن است آن را خنثی بدانید ، اما در واقع چیزی کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان در Five Journeys می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند. گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود ، عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد واژینوز. Gardnerella vaginalisاین می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. ”BV همچنین معمولاً با ترشحات خاکستری ، زرد یا سفید همراه با بوی ماهی همراه است.

خارش واژن

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با یک نقص واژن سالم مشخص می شود. لاکتوباسیلوس باکتری ها. NS لاکتوباسیلوس گونه ها فوق العاده مهم هستند. این به این دلیل است که این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH اسیدی واژن را ایجاد می کند. که مانع از رشد باکتری های بیماری زا در واژن می شود بنابراین وقتی این “افراد خوب” کافی نیستند باکتری های بد نیز می توانند گسترش یابند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

واژینوز باکتریایی تنها خطر نیست. اما تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس تبخال 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا؟ PH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی معروف به پلی ساکاریدها در ارتباط است. سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال ، که با افزایش خطر بیماری های مقاربتی مرتبط است اگر باردار هستید ، این شامل افزایش خطر سقط جنین می شود.

مواردی که PH واژن را تغییر می دهند

عوامل متعددی می توانند باعث افزایش pH واژن به سطح ناسالم شوند. از جمله هر چیزی جلوگیری از رشد خوب لاکتوباسیلوس باکتری ها. در اینجا برخی از اصلی ترین مقصرها ذکر شده است:

دوش

تقریباً از هر 5 زن 1 نفر داروها را استنشاق می کند ، حتی اگر پزشک آنها را توصیه نکند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستشوی داخل واژن با مایعاتی مانند آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن می تواند خود را تمیز کند. بنابراین مطلقا ضروری نیست. نه تنها دوش زدن اما می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی ضروری هستند تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را آلوده کند.

عادت زنانه

این به این دلیل است که خون معمولاً کمی ابتدایی است. قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما وقتی خون قاعدگی بیش از حد باقی می ماند ، مانند این که اگر تامپون را به اندازه کافی تغییر ندهید ، pH برای مدت طولانی بالا می ماند. که می تواند منجر به مشکلات شود

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی به واژن می تواند در بالا بردن pH واژن نقش داشته باشد زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد. اما نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است ، زیرا میکروبیوم های روده و واژن به هم متصل هستند. و باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها در روده ها می تواند بر ترکیب میکرو فلور واژن تأثیر بگذارد. همه چیز از غذاهای فراوری شده گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند تأثیر منفی بر روده داشته باشد.

آنتی بیوتیک

در حالی که هرگز نباید از آنتی بیوتیک ها غافل شوید وقتی پزشک آنها را برای علائم خاصی تجویز کرده است. مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند. اما شامل باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ pH واژن سالم نیز می شود.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک های واژینال

اگرچه بیولوژی بی نظیر شما ممکن است باعث عدم تعادل در pH واژن شما شود. اما راه هایی برای کنترل سطح خود به حالت عادی و جلوگیری از مشکلات ناخواسته وجود دارد. واژن یک اکوسیستم واقعاً جالب است. و به بسیاری از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد. “دکتر Truebow گفت. در اینجا چند راه برای مقابله با مسائل ذکر شده در بالا آورده شده است:

  • از دوش گرفتن اجتناب کنیدقسمت بیرونی واژن را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. در عوض بی بو
  • نوارهای بهداشتی خود را اغلب عوض کنید. بسته به جریان شما هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید یا از همسرتان بخواهید قبل از انزال آن را بیرون بکشد. اگرچه روش کشیدن لزوما مانع بارداری نمی شود. اما از مایع منی قلیایی در مهبل جلوگیری می کند و pH را افزایش می دهد (البته این بستگی به ترجیح شخصی شما دارد. اما مهم است که در صورت عفونت مکرر در نظر بگیرید.)
  • روان کننده مناسب را انتخاب کنید اگر از روان کننده استفاده می کنید از بو و روان کننده های طعم دهنده خودداری کنید. و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسرول. ثابت شده است که این امر تحریک کننده است و ممکن است میکروبیوم واژن را تغییر دهد. این به مرور زمان بر pH واژن تأثیر می گذارد. در عوض ، به دنبال روان کننده های بر پایه آب یا سیلیکون باشید که فاقد بو هستند. برخی حتی می گویند که PH متعادل دارد.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها خودداری کنید. از این نوع داروها فقط طبق دستور پزشک استفاده کنید. و مصرف مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک در نظر بگیرید. یا غذاهای تخمیر شده بخورید تا به بدن شما در داشتن باکتری های خوب کمک کند).
  • از روده خود با غذاهای غنی از مواد مغذی حمایت کنید. “در صورت عدم تعادل واژن برای تعادل به روده ها نگاه کنید. ”دکتر تروبو گفت. “بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت تمرکز کنید.” سپس غذاهای غنی از مواد مغذی مانند میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون ، ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید. به
  • روزانه مکمل پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم سالم روده حمایت کنند. این به حمایت از نوع سالم میکروبیوم واژن کمک می کند. این برای حفظ pH اسیدی قوی مهم است. به ویژه مکمل های غذایی که حاوی آن هستند لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده است که اینها مفید هستند. لاکتوباسیلوس میکروارگانیسم ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را از بین ببرند. و از رشد عوامل بیماری زا در مجاری ادراری جلوگیری می کند

بنابراین در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند منجر به پیامدهای نامطلوب جدی شود ، یک تغییر ساده وجود دارد کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی خود انجام دهید. و مکمل معمول شما برای حفظ pH واژن در محدوده اسیدی سالم. و در حالی که گاهی اوقات برای مقابله با موارد مداوم واژینوز باکتریایی ، داروهای تجویزی لازم است ، توجه به این نکته نیز ضروری است که داروهای تجویزی برای مقابله با موارد مداوم واژینوز باکتریایی لازم است. اما یک شیوه زندگی سالم سالم به کنترل سطح pH شما کمک می کند. بنابراین ، می توانید از همه رقابت های BV در آینده جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مربوطه را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *